Якість корму покращить… сучасний кормозмішувач — журнал Пропозиція

Поїздку у СТОВ «Мирославель-Агро» редакція журналу «Тваринництво та ветеринарія» планувала давно — чекали на приїзд у господарство самозавантажувального кормозмішувача V-MIX Fill Plus LS Pro лімітованої серії у сріблясто-сірому виконанні (з нагоди 25-річчя BvL випустила з заводського конвеєру обмежену кількість цих технічно досконалих красенів).

Нам дуже пощастило — ми потрапили на перший запуск цього міксеру, на власні очі побачили виробничі умови, в яких йому доведеться працюва­ти, а також поспілкувалися з фахівцями підприємства, про візит до якого так довго мріяли!

С ТОВ «Мирославель-Агро» по праву можна назвати підприємством, на яке варто рівнятися. І це не просто слова… Інноваційний досвід господарювання, професійна компетентність, постійні технологічні удосконалення та прагнення місцевих фахівців довести роботу до ідеалу перетворили цю ферму на прибуткове с.-г. підприємство, де наразі успішно розводять унікальну симентальську породу великої рогатої худоби.

Мистецтво маленьких кроків…

Наше знайомство з господарством розпочалося під час зустрічі з Миколою Приймаком, фінансовим директором СТОВ «Мирославель-Агро». Саме він допоміг нам краще зрозуміти яким чином було досягнуто високих виробничих результатів, і що цьому передувало.

«Наше господарство було створено у 2011 році, я працюю у ньому із початку заснування. Раніше тут було молочна ферма КСП «Новий шлях» на 700 гол. худоби, але з часом їхня господарська діяльність зійшла нанівець.

Коли ми розпочинали, тут практично нічого не було, як то кажуть, підіймали господарство «з нуля» — спочатку побудували одне виробниче приміщення та запустили доїльний зал Вестфалія 2х8 «ялинка». Весною 2011 р. засіяли перші 300 га кормових культур та завезли з Чехії 163 нетеля симентальської породи».

Господарство не випадково зупинило свій вибір на сименталах. Ця комбінована (м’ясо-молочна) порода відома своїми чудовими адаптивними властивостями до різних умов утримання, тварини з міцною конституцією, високою стійкістю організму до захворювань (у т. ч. і маститів) і продуктивним довголіттям. «Для наших кліматичних умов, як на мене, це найкраща порода. Витривала, не вибаглива, з хорошими виробничими характеристиками (як м’ясними так і молочними), з добре розвиненим вим’ям і м’язовим корсетом», — підсумовує Микола Приймак. Кожного року СТОВ «Мирославель-Агро» збільшувало поголів’я сименталів — у 2012 році було імпортовано 99 нетелей, у 2013 — 66 тварин цієї породи.

На меті було створення високоефективного рентабельного господарства із продуктивним якісним поголів’ям та власною кормовою базою. «Перші наші корови розтелилися наприкінці 2011 року. У подальшому ми активно працювали над нарощуванням обсягів виробництва, модернізацією технічної бази, розширенням земельного банку».

Про дійне стадо, роботу з молодняком і кормову базу

На сьогодні у господарстві утримується 1487 гол. великої рогатої худоби симентальської породи (з них 563 дійні корови), а земельний банк становить 4,5 тис. га. У структурі посівних площ багаторічні трави (конюшина та люцерна йдуть на кормові потреби, трава — на сіно) займають 500 га, на 200 га сіють віко-вівсяну суміш, яку використовують в якості зеленого добрива, а 200 га виділено під силосні гібриди кукурудзи. Зернова група також власного виробництва, господарство для внутрішніх потреб закуповує тільки соняшниковий шрот, соєву макуху, сіль та крейду.

За минулий рік у СТОВ «Мирославель-Агро» надоїли майже 8 тис. кг молока на корову (7905 кг/гол.). «На сьогодні доїмо 23 кг/корову, молоко у нас екстра-класу (жир – 4,1%, білок – 3,18%, КСК до 200 тис./см3) Здаємо його на ТОВ «Житомирський молокозавод» (раніше працювали з АТ «Житомирський маслозавод», що належить компанії «Рудь»). Пам’ятаю перші місяці війни… Це був важкий період, адже худобі не скажеш, що треба припинити доїтися — приходилося виливати молоко у канави. Тільки через півроку налагодили збут молока на «Житомирський молокозавод»».

Утримання корів безприв’язне на глибокій підстилці, доїння — дворазове (зранку о 6.00 та ввечері о 18.00). Лактаційний вік місцевих корів складає 6–8 років. Місцеві фахівці пов’язують це з генетичним удосконаленням стада, ретельною увагою до кормової бази та модернізацією технічного парку (особливо що стосується кормозаготівельної техніки).

Акцентовану увагу фахівці господарства приділяють роботі з молодняком. Так, із метою забезпечення новонародженим телятам належної кількості імуноглобулинів, у першу годину після народження їх випоюють через зонд молозивом у кількості 2–3 л. Для цього передбачено власний банк молозива, де продукт зберігається в охолоджувачі за температури -22 °C. ЗЦМ не використовують, випоюють телят цільним молоком. До місячного віку теля знаходиться на індивідуальному утриманні, після розподіляють за статтю і переводять у групові клітки (по 5–7 телят в одному загоні), де тварини перебувають до 3–4-місячного віку, потім їх переміщують у старші групи. Бички народжуються з вагою 48–52 кг, телички — 35–37 кг, щоденні прирости від 800 г до 1,5 кг

З 2016 року СТОВ «Мирославель-Агро» отримало статус племрепродуктора по симентальській породі. Щоб відповідати високому селекційному рівню сперму імпортують із Чехії (з сексованою спермою не працюють) — на одну стельну тварину йде 1,9 спермодози. Телиць починають осіменяти у віці 18–20 міс. «До війни продавали нетелей по всій Україні, у Казахстан та Узбекистан, наразі теличок продавати невигідно, тож залишаємо у себе для відтворення власного стада. Щодо бичків, то раніше ми вирощували їх до ваги 600-800 кг, зараз — до 250–300 кг (до 6-місячного віку). Наразі наші м’ясокомбінати дають ціну 75–80 грн за кг живої ваги, але є підприємства (ТзОВ «Е і М Красива земля», ТОВ «ЮА Лайвсток Експорт»), які готові забирати бичків не менше, ніж за 100 грн/кг живої ваги. У цьому році Житомирське племоб’єднання купило у нас два бички на відтворення», — говорить фінансовий очільник підприємства.

У господарстві 7 виробничих приміщень (3 корівники для дійних корів, два для теличок, по одному для телят і для бичків). Для консервування та зберігання кормів використовують 8 силосних ям. «Сінажу щорічно закладаємо 5–6 тис. т (4 тис. т люцернового сінажу та конюшини, віко-вівсяного 2 тис. т), кукурудзяного силосу — до 6 тис. т».

Усвідомлений вибір — запорука успіху!

З 2011 по 2016 рік у СТОВ «Мирославель-Агро» працював вертикальний одношнековий кормозмішувач Siloking (8 м3, вживаний), але у зв’язку із нарощуванням поголів’я ВРХ його виробничих потужностей стало не вистачать. Тож, згодом — у 2016 р., а потім у 2020 р. — було придбано два горизонтальних міксера «Хазяїн» із фрезою. «Цього літа вони поламалися, запчастин немає, сервіс також недоступний, — згадує Микола Приймак. — Тож, мусили роздавати корми старим змішувачем Siloking. А це не ті обсяги, які нам потрібні, адже кожного дня маємо роздавати більше 30 т кормів. До того ж, у ньому переварювали днище, яке повністю було протерте. Так само і з «Хазяїном»… Після певного періоду експлуатації він потребував ремонту, а запчастин немає. Таким чином назріла необхідність купівлі нового кормозмішувача, надійного в експлуатації, з высокими стандартами якості та хорошими робочими характеристиками».

Сімейні цінності як фундамент ефективного виробництва

Німецька компанія Bernard van Lengerich (BvL), що влилася в потік аграрних технологій у другій половині XIX ст., є прикладом якісного машинобудування на світовому ринку. Так, почавши зі звичайної сімейної ковальні у містечку Емсбюрен (Нижня Саксонія, Німеччина) у 1860 р., вже станом на сьогодні BvL налічує понад 400 співробітників, три повноцінних виробничі напрями, а кількість видів сучасних агрегатів у її асортименті перевищує позначку 80. Якщо ж ми говоримо про інновації у галузі с.-г. тваринництва, то ця компанія стала першим світовим виробником системи вертикаль­ного кормозмішування, запропонував­ши німецьким тваринникам агрегат із таким типом змішування ще у 1978 році. А вже сьогодні вертикальні міксери домінують як у Німеччині (охо­плюючи 95% усього ринку кормозмішу­вачів), так і в Європі.

«Кормозмішувач — це така машина, яка має працювати 365 днів на рік, тобто цілорічно та щоденно. Врахувавши свій досвід по роботі із цими агрегатами та промоніторивши пропозиції ринку, зупинили свій вибір на техніці від німецького виробника. Крім того, важливим аргументом при виборі були відгуки від колег, наявність складу запчастин в Україні та гарантоване забезпечення своєчасного техобслуговування. До того ж, дуже добре знаємо дистриб’ютора техніки BvL ТОВ «ФарміЛенд», з якою співпрацюємо вже не один рік (купували у них ворушилку та валкоутворювач німецької компанії KRONE), це — надійна компанія», — кажуть у господарстві.

Свій вибір керівництво СТОВ «Мирославель-Агро» зупинило на самозавантажувальному двошнековому кормозмішувачі V-MIX Fill Plus LS Pro на 13,7 м3. На питання «Чому вибір пав саме на цю модель?» Микола Приймак, не вагаючись відповів: «Ми вже звикли до того, що один механізатор годує все стадо, тож нам був потрібен кормозмішувач із функцією самозавантаження.

Це мінімізація людського фактору. А технологія змішування з двома шнеками дозволяє працювати з великими обсягами корму за компактної конструкції».

На відміну від кормозмішувачів інших виробників V-MIX Fill Plus LS Pro невибагливий до технічних характеристик трактора, з яким має агрегатуватися. Так, для повноцінного забезпечення функцій цього кормозмішувача номінальна потужність трактора може знаходитися в межах 80–120 к.с. (залежить від навантаження). У господарстві агрегатують його із трактором New Holland T6020 Delta (120 к.с.).

«Це сугубо фермерський трактор, який працює у нас із 2016 року (на сьогодні пропрацював уже 22 тис. мотогодин на різних ґрунтах, у різних погодних умовах та із різноманітним причіпним обладнанням — і все це без капітального ремонту двигуна!).

Крім того він значно економніший щодо споживання палива, той же Джон Дір набагато більше «бере» солярки».

 «Якщо кормозмішувач, то BvL…»

На виробничому майданчику серед силосних ям ми побачили те, за чим власне приїхали: до запуску в роботу готувався кормозмішувач V-MIX Fill Plus LS Pro. «З-поміж величезної кількості пропозицій кормозмішувачів на ринку України цей сучасний агрегат— дуже міцний і невибагливий в обслуговуванні — він заслуговує на те, щоб стати одним із затребуваних у вітчизняних господарствах.

Його технічне оснащення за своїми можливостями значно перевершує можливості кормозмішувачів інших виробників.

Окрім того, V-MIX Fill Plus доступний в одношнековому (від 3.5 до 14 м3), двошнековому (від 13 до 30 м3) та тришнековому виконанні (від 30 м3 до 46м3), а також самохідні агрегати, — говорить Андрій Дригота, заступник директора компанії «ФарміЛенд».

І мимоволі випереджуючи моє запитання про незвичайну кольорову гаму цього змішувача, що розриває шаблон традиційного сприйняття міксерів від BvL, додає: «Кормозмішувач у сріблясто-сірому виконанні за своїми технічними характеристиками ніяк не відрізняються від своїх червоних аналогів — усі агрегати, вузли та комплектуючі виготовляються в індивідуальному порядку та характеризуються високою німецькою якістю».

До технологічних переваг V-MIX Fill Plus LS Pro можна віднести високу якість змішування при приготуванні повнозмішаних раціонів. Серцем машини є змішувальний шнек Power. Регульовані ножі на його витках, приймальна шина Hardox на початку витка і на розвантажувальному кронштейні роблять процес змішування щадним і легким.

Швидке та рівномірне вивантаження корму забезпечує запатентована система EDS (Exact Dosing System, система точного дозування). Через роздавальний отвір корм вивантажується збоку на кормовий стіл пухким валком, який не притискається колесами кормозмішувача. Час змішування раціону складає не більше 5–7 хв.

Не менш важливу функцію при забезпеченні рівномірного вивантаження корму відіграє транспортер, який має гумову стрічку товщиною 6 мм із подвійним тканинним прошарком. Два великих напрямних ролика сконструйовані у вигляді планчато-ребристих вальців і запобігають прослизанню у складних погодних умовах. Потужний привід здійснюється за допомогою гідравлічного двигуна.

Машина оснащена жорстко привареним кільцем для соломи. Таке технологічне рішення перешкоджає пересипанню через край бункера кормової маси під час змішування та розпушення. Крім того, конструкція кільця для соломи надає бункеру додаткової міцності.

І наостанок… Всі ми знаємо, щоб тварини спожили якісний корм, його треба не тільки грамотно заготовити (вдало затрамбувати та зберегти), а і правильно вийняти (тобто зрізати). Виконавши цю умову, ми можемо гарантовано стверджувати, що корова отримає корм із такою кількістю енергії, з якою він знаходиться у силосній траншеї. В інакшому випадку, якщо порушити цей процес, силос буде рватися та вийматися хаотично — це сприятиме контакту стінки з повітрям. І навіть якщо в силосній ямі ми матимемо корм високої якості, то за неправильної його виїмки на кормовому столі про цю якість можна забути. Ріжучий апарат V-MIX Fill Plus LS Pro дуже щадно та без натиску розрізає будь-яку рослинну масу, роблячи зріз виїмки максимально щільним — зі стінки силосу/сінажу рівно та гладко вирізаються скибки по 40 см. «Але крім якості зрізу та високотехнологічного процесу змішування, дуже важливо фокусуватися на тому, як це обладнання надалі працюватиме у господарстві.

Одна справа — технічні характеристики агрегату, інша — вчасне проведення пусконалагоджувальних робіт та навчання персоналу, якісний сервісний супровід 24/7, можливість оперативного забезпечення запчастинами, — переконаний Микола Приймак. — Я впевнений, що все це в нас буде, адже маємо переконливий досвід співпраці з високопрофесійними фахівцями компанії «ФарміЛенд»».

 

Л. Крюкова
керівник проєкту
«Тваринництво та ветеринарія»
https://www.facebook.com/TVmagazine.ua/

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *