Минулого тижня аналітики EastFruit опублікували детальний аналіз цін на малину, в якому спрогнозували подорожчання цієї ягоди в Україні та в світі. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на EastFruit.
Основною причиною стало майже повсюдне скорочення площ та виробництва цих ягід в провідних країнах-експортерах замороженої малини: в Сербії, Польщі, Боснії і Герцеговині та Україні. На цьому тижні прийшли додаткові підтвердження високої ймовірності реалізації такого сценарію розвитку ринку малини в наступному році – сербські виробники заявили про те, що 80% врожаю малини в країні загинуло внаслідок несприятливих погодних умов.
Правда, на наш погляд, відсоток втрат малини, явно завищений. Це видно навіть з цитат. Наприклад, за словами президента Асоціації виробників малини Добривое Радовича, «врожай малини через хвороби буде на 50-70 відсотків нижче, ніж в попередні роки, і навіть до 80 відсотків нижче через нещодавній сніг, град та штормову погоду».
Він сказав, що торішні низькі ціни на малину змусили фермерів економити на засобах захисту від хвороб та шкідників малини, що також може негативно відбитися на обсягах виробництва малини.
Місцева влада в районі Чачак, де базується велика кількість фермерів, які вирощують малину, оголосили надзвичайний стан в понеділок через погану погоду з сильними дощами. Нещодавно уряд Сербії також прийняв постанову, яка забезпечить субсидію для виробників малини та ожини, згідно з якою держава поверне 65% грошей, які вони інвестували в посадки.
«Коли світовий ринок страждає від перевиробництва малини, і ціни в Сербії вкрай низькі, субсидувати подальше розширення виробництва видається не дуже логічним», вважає Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО). «На наш погляд, варто було б звернути увагу на поліпшення якості маркетингу та просування споживання замороженої малини в тих країнах, де про неї дуже мало знають. При значно менших витратах державних коштів, такі заходи дали б кращий результат, адже субсидування подальшого розширення виробництва проблему не вирішує, а лише погіршує її», зазначає експерт.
Проте, навіть якщо Сербія втратила третину врожаю малини внаслідок негоди, у сукупності зі зниженням площ, це може привести до зміцнення світових цін на заморожену малину, ще більш істотно, ніж ми прогнозували на початку тижня.
Сербія в 2018-му році заробила 261 млн доларів США на експорті заморожених малини та ожини, що становило близько 29% від світового ринку. Трьома роками раніше Сербія заробляла на $40 млн доларів більше. При цьому в кількісному вимірі експорт продовжував збільшуватися і досяг рекордних 135 тис. тон в 2018 році – на 40 тис. тон більше, ніж у 2014 році.
Таким чином, якщо виробництво малини в 2019 році знизиться, цей сезон може показати переломлення тенденцій в Сербії, що дозволить сподіватися на збільшення середніх світових цін та буде сприяти тому, що і в Україні ціни на малину будуть істотно вище, ніж в 2017 та 2018 роках.
Джерело: propozitsiya.com