З 2016 по 2019 роки середня ціна на землю в Україні впала на 25%. Тобто земля сільгосппризначення дешевшає з року в рік, і досить істотно. Про це свідчать моніторинг і аналіз даних на сайті OLX. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на delo.ua.
Найбільше за гектар просять у Львівській області – 53 824 грн за га, Київській – 52 261 грн за га та Вінницькій – 51 377 грн за га. Менше в Донецькій – 22 539 грн за га, Чернігівській – 26 079 грн за га та Луганській – 26126 грн за га. Низька вартість земельних паїв на Сході може пояснюватися близькістю до зони військових дій.
Найбільше землі продають на Сході та Півдні України, найменше – на Заході і Півночі. У західних регіонах більше гірської та лісистої місцевості, на півночі – болотистої та лісистої. Така земля непридатна для сільського господарства. У той же час на сході та півдні знаходяться степи, сприятливі для рослинництва.
Раніше повідомлялося, що через мораторій на купівлю-продаж сільгоспземель Україна в 2018 році втратила 22,5 млрд доларів ВВП – це на 17% більше його фактичного рівня. Якби не мораторій, то в 2018 році сільське господарство могло б згенерувати близько 35,8 млрд доларів доданої вартості замість фактичних 13,3 млрд доларів.
Раніше Президент Володимир Зеленський заявив, що питання зняття мораторію на землі сільськогосподарського призначення вирішиться ще до кінця 2019 року. При цьому він констатував, що важливо підготувати людей, “пояснити, що у них землю не забирають, це головна проблема”. Ще однією проблемою президент назвав ситуацію, коли на один земельний акт є кілька власників.
До інформації: 20 грудня 2018 року Верховна Рада продовжила мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення до 2020 року. У прийнятому законопроекті передбачалося зобов’язати Кабінет міністрів до 1 березня 2019 року розробити та внести на розгляд парламенту проект закону “Про обіг земель сільськогосподарського призначення”.
4 лютого 2019 року тодішній президент Петро Порошенко підписав закон, який передбачає продовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення до 1 січня 2020 року.
Варто сказати, що дві третини українців – проти продажу земель сільськогосподарського призначення, про що свідчать результати спільного соцопитування КМІС, Центру ім. Разумкова та Соціологічної групи “Рейтинг”.
Джерело: propozitsiya.com