Доїльне обладнання на сучасний лад: сім раз відміряй — один раз купи! — журнал Пропозиція

Компанія milkrite|interpuls, відомий виробник сучасного доїльного обладнання. Цю компанію знають і цінують за високу якість продукції, вона має довгу історію розробок та інновацій, а також бездоганну репутацію на світовому тваринницькому ринку

Вибір доїльного обладнання для корів — справа серйозна, тому до неї потрібно підходити відповідально, враховуючи особливості та вимоги конкретного господарства.

Технологія безприв’язного утримання та доїння у доїльних залах максимально відповідає фізіології корів, дозволяє покращити не тільки виробничі характеристики дійного стада, а і якнайкраще оптимізувати роботу обслуговуючого персоналу.

Втім, як показує практика, безприв’язне утримання худоби не завжди дає позитивні результати. У деяких господарствах перехід на таку технологію супроводжується зменшенням рівня надоїв і не сприяє зниженню собівартості продукції.

Причиною такої ситуації можуть бути недоліки в організації машинного доїння корів у доїльних залах.

Щоб уникнути подібних проблем, потрібно не тільки ретельно підбирати доїльну систему, а і правильно обирати виробника цього обладнання. Про нюанси цього вибору говоримо з Віталієм Гаврильченко, керівником відділу сервісного обслуговування ТОВ «Агросистема ЛТД».

Пане Віталію, ви маєте багаторічний досвід роботи з доїльним обладнанням. З устаткуванням якого виробника працюєте?

У ТОВ «Агросистема ЛТД» працюю доволі давно, керую відділом сервісного обслуговування з 2007 року. Ми є представником більшості компаній milkrite|interpuls, відомого виробника сучасного доїльного обладнання. Цю компанію знають і цінують за високу якість продукції, вона має довгу історію розробок та інновацій, а також бездоганну репутацію на світовому тваринницькому ринку. Так, першу у світі дійкову гуму для автоматичного доїння — тоді ще круглої форми — фахівці milkrite|interpuls представили у далекому 1927 році. А дещо пізніше, у 1982 році, вирішили підійти до цього питання більш поглиблено, коли великі комплекси США почали масово стикатися з проблемами гіперкератозів та маститів. Тож, треба було вирішувати питання, як зробити процес доїння більш щадним для корів, але разом із цим зберегти молочну продуктивність на високому рівні. Власне, це дало подальший поштовх до створення альтернативної геометрії гуми. Згодом, у 1994 році було отримано перші розробки трикутної гуми, яка у подаль­шому стане відома як Impulse. Звісно, на цьому інноваційні пошуки не закінчилися, фахівці компанії й надалі продовжують шукати рішення щодо забезпечення ефективного та комфортного доїння. Тепер, я думаю, ви розумієте, чому ми обрали саме цього виробника доїльного обладнання… Ми ставимо акцент на трьох принципах — комфорті, продуктивності та економічності. Ці критерії взаємопов’язані, адже у перспективі із мінімізацією рівня запалень, ми отримуємо і вищу продуктивність, і заощадження витрат на лікування та вибракування. Все це сумарно випливає у додаткову рентабельність молочного бізнесу.

Монтуємо доїльні зали різноманітних верифікацій із різним типом автоматизації: від самих простих бюджетних варіантів із пневматичною пульсацією до систем розпізнавання та обліку молока по кожній чверті вим’я окремо. Зрозуміло, що господарства переходили до сучасних доїльних залів поступово… Я ще застав часи, коли 200 дійних корів видоювали вручну 10-15 доярок. Тоді були розповсюджені установки, що призначалися для доїння корів у доїльне відро. Потім почали встановлювати молокопроводи, дехто переходив на прості доїльні зали. Це вже зараз господарства намагаються працювати на сучасний лад: модернізують виробничі приміщення, переходять на безприв’язне утримання худоби, автоматизують процеси доїння.

На сьогодні які типи доїльних установок отримали найбільшого поширення в українських господарствах?

Наразі популярними є два типи установок для доїння корів у доїльних залах — «ялинка» та «паралель» — і кожна має свої особливості.

Так, у «ялинці» корови розміщуються під кутом 30–50° відносно траншеї, а в «паралелі» — паралельно одна одній і перпендикулярно траншеї. У «паралелі» тварини заповнюють загальну секцію, рухаючись уздовж траншеї. Поворотна рама-огорожа розвертає кожну корову перпендикулярно траншеї, а фіксуюча скоба на рівні шиї або грудей м’яко присуває її до неї.

Отже, кожна тварина без підгону займає своє місце. Все це дозволяє оператору підготувати до доїння перших корів, що зайшли на доїння, не чекаючи повного заповнення всієї секції. Одна тварина займає по фронту доїння не більше 80 см (в «ялинці» — вдвічі більше), в результаті скорочується відстань між оператором та коровою, мінімізуються переміщення персоналу. Усі технологічні операції (підготовка вим’я перед доїнням, постановка стаканів, дезінфекція сосків після доїння) оператор здійснює, підходячи до тварини не збоку, як у «ялинці», а ззаду.

Але, я би сказав, що доїльні установки типу «ялинка» є більш поширеними на сьогодні — вони є бюджетнішими по стійловому обладнанню, її можна встановити на невелику кількість дійного поголів’я. У моїй практиці, наприклад, є фермерське господарство, на якому ми встановили «ялинку» на 4 доїльні місця (на одну сторону) для обслуговування 30 корів. Хоча останнім часом інтерес до «паралелі» також зростає. Знову-таки, при виборі типу доїльної установки обов’язково треба враховувати кількість наявного дійного поголів’я у господарстві. «Ялинку» доцільно використовувати при величині стада до 500 голів, а «паралель» — до 1 тис. голів.

Останнім часом все більшої популярності набувають і доїльні установки типу «Карусель»…

Це, дійсно, так. «Карусель», зазвичай, встановлюють на середніх та великих молочних комплексах із кількістю поголів’я від 1 тис. корів, яких утримують за безприв’язною технологією. Ці установки можуть мати різну кількість доїльних місць (до 60). Як ви самі розумієте, на підприємствах із великим стадом важливо забезпечити високу продуктивність, і «карусель» успішно справляється з цією задачею. Жоден інший доїльний зал не зможе зрівнятися з «каруселлю» за пропускною спроможністю — в середньому 5,5 гол./год. на скотомісце (у «ялинки» — 4 гол./год., а у «паралелі» — 4,5 гол./год).

До того ж, за використання «каруселі» так звані тугодійні корови не затримують процес доїння, як при застосуванні «ялинки» чи «паралелі», оскільки можуть залишитися там ще на одне коло. А якщо виникнуть проблеми з обладнанням якогось скотомісця, вхід до нього можна заблокувати, що істотно не вплине на продуктивність цілої системи. Важливою особливістю «каруселі» є можливість регулювання швидкості обертання платформи, а при необхідності і її зупинки. Звичайно, для ефективного використання цієї доїльної системи (втім, як і інших) дійне стадо має бути однорідним за продуктивністю, молоковіддачою та рівномірністю розвитку чвертей вимені.

Ваші рекомендації, як правильно підібрати доїльний зал?

Вибір типу та розміру доїльного залу потребує доволі серйозного підходу, його слід підбирати індивідуально під кожне господарство. Перед купівлею необхідно звернути увагу на планування виробничих приміщень комплексу (якщо вже є готові будівлі), оскільки від цього залежить ефективність усього технологічного процесу доїння. Так, якщо для доїльного залу типу «ялинка» необхідне приміщення шириною не менше 5 м, то для «паралелі» — вдвічі більше. Важливе питання, що купувати — одну довгу або дві короткі доїльні установки. Це залежить від розміру приміщення і від того, чи будуть два оператори працювати разом чи окремо. Також потрібно оцінити необхідні фінансові витрати, оскільки при розрахунку різних варіантів різниця може виявитися суттєвою.

Крім того, перш ніж прийняти рішення про тип доїльного залу, необхідно визначити кількість корів у групах та розмір накопичувача, спланувати шляхи пересування тварин, розрахувати необхідну кількість операторів за зміну, її тривалість тощо. Якщо господарство має намір збільшувати поголів’я, необхідно і це обов’язково враховувати.

Не можна розпочинати робити проект, якщо точно не знаєш чого хочеш. Дуже часто чуємо від замовників: «Хочемо дешевше, але найкраще». У випадку з доїльним залом це не працює. Наприклад, слід визначитися яка пульсація (звичайна чи електронна) потрібна господарству, аналогічна ситуація з налаштуванням автоматичного зняття… Останнє потребує обов’язкового встановлення системи розпізнавання та обліку молока. Всі ці технологічні нюанси автоматизації суттєво здорожчують проект. Знову-таки, слід орієнтуватися на кількість наявного дійного поголів’я. Так, якщо на фермі 10 корів, то встановлення системи розпізнавання є, на мою думку, недоцільним. Інша справа, коли треба обслужити більше 200 голів худоби…

Чи впливає доїльне обладнання на якість молока?

Правильніше буде сказати, що доїльне обладнання впливає на здоров’я вимені корови. І «першу скрипку» у цьому процесі відіграє дійкова гума, адже вона є тим конструктивним елементом доїльної системи, що перебуває у безпосередньому контакті з дійками корови. Саме від її сумлінної роботи залежить величина молоковіддачі, тривалість доїння і, звісно, здоров’я вимені. Так, через погіршення характеристик дійкової гуми ризик травмування сосків вимені та захворюваності корів на мастит збільшується одразу на 2 – 8%!

В розрізі розмови про дійкову гуму розкажіть, будь ласка, про створення фахівцями milkrite|interpuls її альтернативної геометрії — гуми трикутної форми. В чому її особливість?

Як я вже говорив, у 1994 році компанія milkrite|interpuls отримала перші розробки трикутної гуми, яка в подаль­шому стане відома як Impulse.  За  умов використання цієї гуми господарству буде під силу вирішити такі нагальні питання як скорочення часу доїння, зниження КСК у молоці та зменшення клінічних випадків маститу у стаді. Так, на одному з піддослідних господарств після переходу на трикутну дійкову гуму час доїння — при загальній кількості 1800 дійних корів —скоротився на 1 год. за одну зміну! В результаті, загальна економія часу за триразового доїння становило 3 год./добу. Щодо зменшення КСК у молоці… За один рік використання трикутної гуми показник КСК знизився з 250 тис./мл до 180 тис./мл. Нарешті третє — найважливіше — це зменшення клінічних випадків маститу. На таке поголів’я у господарстві на сьогодні фіксують в середньому 7-8 корів, пролікованих від клінічного маститу, що становить значне скорочення від того, що вони мали раніше.

Тобто дійкова гума трикутної форми здатна оптимізувати фази доїння та масажу, і як результат — забезпечити щадне доїння без додоювання або «доїння всуху»?

Так. Слід розуміти, що недостатньо просто охопити дійку, треба ще й ефективно висмоктати з неї молоко. У цьому контексті чималу увагу потрібно звертати на вакуум. Справа в тому, що коли молоко висмоктується з дійки, вакуум зупиняє кровообіг, тож саме його постійний вплив може провокувати появу гіперкератозів, набряків і натирань. Тож з метою уникнення цих проблем необхідно тимчасово призупиняти вакуум. Тоді фахівці milkrite|interpuls запровадили систему ImpulseAir, яка подає повітряний потік у головній частині трикутної резини, що створює циклічність висмоктування та обмежує вплив вакууму, щоб у дійки був час відновити кровообіг і розслабити сфінктер. До того ж, за рахунок того, що прибрали вакуум у момент потрапляння молока у колектор, під час розмикання стінок доїльної резини не відбувалося зворотного всмоктування. Це дозволяє уникати гідроудару на кінчик дійки і забезпечити таким чином коровам додатковий комфорт під час доїння. 

А з круглою дійковою гумою така система повітряного потоку може працювати?

За круглої форми ми банально не можемо послабити вакуум. Справа в тому, що така гума стискає дійку з двох сторін, а не з трьох (як у випадку з трикутною формою), а тому в нас нема можливості забезпечити притік повітря у піддійковій камері.

Який тиск робочого вакууму, що забезпечує повне видоювання, має бути встановлено?

Світовий досвід показує, що в установках для доїння корів у залах із нижнім розташуванням молокопроводу робочий вакуум не повинен перевищувати 40–42 кПа. Вищий тиск може згубно позначитися на здоров’ї молочної залози.

На який термін експлуатації розрахована доїльна гума?

Якщо дійкова гума зроблена з високоякісного матеріалу, то її ліміт використання складатиме до 2,5 тис. доїнь. Звісно гума може «ходити» і більше доїнь — деякі господарства намагаються працювати з нею до 5 тис. доїнь. Чи це правильно? Ні. Слід розуміти, що якісна дійкова гума «старіє» непомітно: вона не рветься, явно не тріскається і не стає дуже твердою після закінчення терміну експлуатації, але мікротріщин, як то кажуть, ніхто не відміняв. Ці тріщини невидимі оку, їх неможливо добре промити за звичайного промивання, в них залишається молоко, набивається молочний жир, і в результаті починається розмноження патогенних мікроорганізмів. У таких недостатньо добре очищених від білково-молочної плівки порах мікроби здатні подвоювати свою чисельність за 20-40 хв., а вже через 6 год. замість однієї бактерії їх буде вже 250 000!

Якщо у господарства вже встановлено доїльний зал іншого виробника, чи можливо модернізувати його обладнанням від milkrite|interpuls?

Так, можливо. Ми працюємо з усіма великими брендами доїльних залів та обладнання. Наприклад, пульсатори від milkrite|interpuls використовують у своїй роботі такі виробники доїльного обладнання як DeLaval та GEA. Ще у 70-х рр. минулого століття компанія milkrite|interpuls представила на ринок свої перші пульсатори, на сьогодні завдяки високій точності, якості, надійності та широкому асортименту ця продукція користується великою популярністю. 

Л. Крюкова, керівниця проєкту
«Тваринництво та ветеринарія»
https://www.facebook.com/TVmagazine.ua/

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *