Годівля з якісного столу… або Яке покриття найкомфортніше для корови — журнал Пропозиція

Високопродуктивна корова проводить за поїданням корму від 3 до 5 годин на добу та здійснюючи 9-14 підходів до кормового стола (за один підхід витрачає близько 25 хвилин)

Високопродуктивна корова проводить за поїданням корму від 3 до 5 годин на добу та здійснюючи 9-14 підходів до кормового стола (за один підхід витрачає близько 25 хвилин). За цей час тварина споживає потрібну кількість кормів для формування денної норми молока. Втім, коли поверхня кормового стола нерівна та шорстка, очікувати від корови рекордних надоїв є марною справою. І цьому є цілком логічне пояснення, адже із травмованим язиком тварина не буде їсти, а отже і добре доїтися.

Крім того, на пошкодженій поверхні столу корм частково втрачає свою поживну цінність (залишки корму ферментуються, зігріваються та зменшують споживання СР раціону), що також призводить до зниження рівня надоїв. Щоб цього уникнути, поверхня кормового столу має бути гладкою. Фахівці радять використовувати спеціальне покриття із безпечного для харчових продуктів матеріалу — такі дії допоможуть не тільки вирівняти поверхню, а і зробити її стійкою до вбирання сторонніх запахів та пошкодження кислотами та лугами. Тож, якщо дотримуватися вищезазначених рекомендацій, можна збільшити продуктивне довголіття корів на 1-2 лактації та «підняти» надої молока на 10 %.

На сьогодні господарствам пропонуються різні варіанти покриття кормового столу (мастика, поліуретанова фарба, плитка тощо), які дозволяють протягом певного терміну «оберігати» бетонну поверхню від руйнування. Втім, більшість вітчизняних господарств і до сьогодні використовують бетон в якості покриття для кормового столу. Свій вибір вони пояснюють відносною дешевизною, швидкими будівельними роботами та і взагалі «навіщо морочити собі голову якимось ноу-хау». Проте вже через декілька років з появою тріщин, вибоїн або місць відшарування кормовий стіл потребуватиме реставрації. Руйнуванню також сприяє підвищена вологість корівника, насиченість повітря аміаком та концентровані корми, які містять різноманітні добавки та солі. Останні роз’їдають бетон, створюючи дуже агресивне середовище на поверхні кормового столу. З часом гладка поверхня стирається, і корова починає їсти їжу разом із цементом, піском та камінцями. Такі додаткові «включення» в їжу викликатимуть у тварини травмування, подразнення та запалення ШКТ. Окрім того, роз’їдені кислотною корозією бетонні кормові столи стають своєрідним «притулком» для мільйонів мікробів, останні за сприятливих для себе умов можуть стати причиною різноманітних інфекцій та зниження виробничих показників продуктивності у дійного поголів’я.

 

Види покриття для кормових столів. Розбираємось…

Для покращення функціональності та забезпечення довговічності кормових столів використовують спеціальні покриття. Ці покриття повинні бути безпечними не тільки для тварин, а і для обслуговуючого персоналу (рисунок).

 

1. Бетонне покриття. Найпоширеніше покриття для кормового столу. Для його монтажу використовують не дуже дорогий бетон класу В10 (товщиною 150 мм) та армовану сітку. Заміна та відновлення такої поверхні на кормовому столі проводиться через кожні 5-8 років. Бетонне покриття має ряд недоліків. А саме:

  • бетон вбирає в себе вологу з кормів, що роздаються на кормовий стіл;
  • є середовищем для розмноження хвороботворних мікроорганізмів;
  • під час стирання гладкої поверхні бетону, корова у буквальному сенсі починає їсти бетон

 

2. Плиткове покриття. Іноді поверхню кормового столу покривають керамічною плиткою. Не надто висока ціна на плитку приваблює фермерів, тому цей варіант покриття є також доволі популярним у вітчизняних господарствах. Утім, слід пам’ятати, що в процесі експлуатації такої поверхні можуть з’являтися нерівності країв та відколювання плитки, що викликатиме у корови травмування язика. Наступним недоліком є певні моменти монтажу… Так, під плитку необхідно підготувати заглиблення, щоб висота кормового столу була на рівні проходу, а рівномірність фінішного покриття необхідна для зручного підбирання кормів від проходу до тварин. Якщо плитка лежатиме трохи вище поверхні проходу, лопата буде впиратися у плитку, що спричинить травмонебезпечні ситуації для працівника, який підгортає корми. Крім того, укладання плиткового покриття займає тривалий час, під час якого для утримуваного поголів’я потрібно шукати тимчасове стійло.

 

3. Двокомпонентне полімерне (епоксидне) покриття. Для кормових столів найчастіше використовують епоксидні та/або поліуретанові емалі, які дозволені для використання з харчовими продуктами. Такий рідкий матеріал створює гладку, безшовну поверхню, яка добре лягає на бетон та надає підлозі високої стійкості до впливу кислот і лугів. Такі столи витримують високі навантаження та легко миються. За зовнішнім виглядом нанесене покриття схоже на лінолеум, а за якісними характеристиками — на керамічну плитку. За бажанням клієнта, полімерне покриття можуть пофарбувати у будь-який колір (найчастіше використовують темні тони зеленого, сірого або коричневого кольору — вони діють заспокійливо на тварину і практично не викликають у неї агресії). При купівлі такого матеріалу слід врахувати, що кінцева ціна на полімерне покриття залежить від його товщини. Основними перевагами використання полімерного покриття є те, що воно:

  • міцне, довговічне та зносостійке;
  • легко чиститься та миється;
  • надійно захищає бетонне покриття;
  • самовирівнюється;
  • водонепроникне;
  • легкий у застосуванні.

Недоліком встановлення такого покриття є обов’язкова попередня підготовка бетонної поверхні — основу бетону потрібно вирівняти та витримати до нанесення полімерного матеріалу. При цьому вологість бетонної поверхні повинна становити не більше 4%. Полімерне покриття наноситься за температури повітря вище +5 °С. Всі ці вимоги до монтажу ідеально витримуються на нових фермах і тільки влітку та/або після відновлення бетонного покриття на старих фермах. Тваринам на час монтажу потрібно підшукати тимчасове стійло.

 

4. Полімерний листовий матеріал.  Вже готовий до використання матеріал для кормового столу, який дозволяє швидко перетворити зношену ділянку для годівлі тварин на нову. Особливістю листового полімеру є його швидкий монтаж на поверхню кормового столу. Матеріал легко лягає на будь-яку плоску поверхню і може використовуватися відразу, не потребуючи часу для затвердіння. Основними перевагами використання такого покриття є:

  • дуже легко обслуговується та чиститься, що унеможливлює розмноження на його поверхні патогенних бактерій та грибів;
  • зберігає кормову суміш вологою та насиченою поживними речовинами; запобігаючи просочування корисних речовин у бетонну основу.
  • кормовий стіл можна використовувати вже через 3 години після монтажу;
  • ідеально підходить для реконструкції пошкоджених кормових столів;
  • термін експлуатації матеріалу перевищує 5 років;
  • виготовляється із харчового полімерного матеріалу товщиною 2 мм.

Втім кормові столи з полімерного листового матеріалу має і свої  недоліки. По-перше, це вартість покриття — вона найвище серед усіх розглянутих вище пропозицій. Ціна такого покриття включає повний комплект для монтажу, доставку до об’єкта та власне монтаж. До речі, монтаж може здійснюватися у присутності тварин (ділянками по 15-20 м). На прив’язному утриманні необхідно переставляти по 15 голів.

Другим недоліком є обов’язкове дотримання температурного режиму при встановленні. Слід врахувати, що технологія укладання будь-якого полімерного покриття передбачає вибір оптимального температурного режиму. Найкращим періодом для укладання вважається теплий період року (весна, літо та/або осінь), коли температура повітря поза тваринницькими приміщеннями становить вище 0° С. За мінусових температур матеріал має властивість стискатись, а потім при різкому потеплінні — розширюватися. Це загрожує деформації встановленого полота.

 

Отже, як бачимо, сучасний ринок пропонує широкий вибір покриття для кормового столу — як то кажуть, на різний смак та різну товщину гаманця. Хтось іде в ногу з часом і використовує інноваційні продукти, а дехто працює з тим, що перевірено роками. Втім, який би матеріал не використовувався для покриття кормового столу, він має підтримуватися у належному стані. Адже за даними асоціації виробників молока, корми займають у структурі виробництва молока близько 65 %, тому не займатись менеджментом кормів та годуванням корів, означає свідомо втрачати прибуток. Тому дбайте про корів, та годуйте їх з «чистого» столу.

Л. Крюкова, керівник проєкту «Тваринництво та ветеринарія»
https://www.facebook.com/TVmagazine.ua/

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *