37-й SPACE-2023 традиційно проходив у французькому місті Ренн з 12 по 14 вересня. Цю міжнародну виставкову подію, яка щороку б’є рекордні показники за кількості її експонентів та відвідувачів, розмірів виставкової площі та різноманіття представленого зоотехнічного обладнання, устаткування для лабораторій і виробництва кормів, із нетерпінням очікують усі, хто працює у тваринницькій галузі і кому не байдуже, що в ній відбувається.
Редакція нашого журналу також не стала виключенням, і після довготривалої вимушеної паузи ми вирушили в дорогу…
Наразі подорож з України до місця проведення виставки пов’язана з певними логістичними проблемами, її не можна назвати комфортною та/або напрочуд легкою. Постійна зміна транспорту з численними пересадками, багатогодинний перетин кордону, запізнення на транзитні рейси — це мізерна частка того, що прийшлося нам пережити на шляху до мрії відвідати SPACE, поспілкуватися з тваринниками зі всього світу та побувати на локальних с.-г. підприємствах. Але, приїхавши на місце проведення цієї міжнародної події та попрацювавши там, усі логістичні негаразди зійшли на «ні» — рутину непростої у всіх відношеннях поїздки замінили яскраві враження та емоції від цікавих зустрічей та знайомств, візитів на ферми, відвідин рингу з дивовижною генетикою с.-г. тварин.
Регіон Бретань притягує до себе не тільки тваринників
Французьке місто Ренн, в якому 37 рік поспіль відбувається SPACE, є адміністративним центром регіону Бретань (Bretagne), що розташований на північному заході Франції. Основна галузь економіки Бретані — сільське господарство, в якому зайнято понад 30% економічно активного населення (загалом працює 26 тис. фермерських господарств). Зокрема, регіон лідирує з інноваційного розвитку молочного тваринництва (практично всі провідні позиції у цьому секторі належать бретонським фермерам), традиційним є розведення ВРХ м’ясного напряму, також тут вирощується кожне третє французьке курча. Окремо слід сказати про активний розвиток свинарського напряму с.-г. виробництва — на сучасному етапі 56% французької свинини виробляється саме в Бретані (її виробництвом займаються близько 6,5 тис. місцевих ферм). Як правило, бретонські господарства представляють собою сімейний бізнес, і всі члени родини безпосередньо піклуються про тварин та, відповідно, про спільну справу. Бретань взагалі особливий регіон, із дуже гарною природою, з безліччю маленьких мальовничих сіл, незвичною бретонською мовою, якою місцеві володіють нарівні з французькою. До того ж Бретань, як власне і її столиця Ренн, дуже стародавні! Так, Ренн існував ще за часів Римської імперії, щоправда, кілька разів пережив майже цілковите знищення (у 1720 р., коли дерев’яне місто згоріло за пару годин у сильній пожежі, та під час Другої світової війни в результаті масованих бомбардувань). Тож, якщо випаде можливість відвідати цей прекрасний у всіх відношеннях регіон, варто нею скористатися. Ну а для тваринників, це зробити просто необхідно!..
Три дні пролетіли як один день: динамічно, цікаво, ефективно
Згідно з інформацією організаторів SPACE, до заходу долучилося близько 1200 експонентів (серед них 241 приїхали на виставку вперше, а 365 — це міжнародні компанії з 39 різних країн) та понад 90 тисяч відвідувачів, у тому числі —12 125 з-за кордону… Наведені цифри свідчать про підвищення активності та інтересу на 23% (у порівнянні з минулим роком) з боку для іноземних відвідувачів (представники зі 122 країн світу!), а також є рекордом за кількістю представлених країн.
-
Візити на високому рівні
Цьогорічну виставку SPACE відвідало чимало французьких високопосадовців і відомих міжнародних діячів. «Аграрна сфера як ніколи стала близькою до політики», — можна було почути в кулуарах заходу. Марк Фено (Marc Fesneau), нещодавно призначений міністр сільського господарства та продовольчого суверенітету Франції, особисто відвідав виставку у перший день її роботи. Екологізація виробництва, омолодження кадрового складу та активне залучення молоді у сільське господарство, с.-г. орієнтація країни, продовольчий суверенітет, добробут тварин… Це той неповний перелік тем, яких торкнувся Марк Фено під час свого візиту. «Якщо ми будемо сидіти, склавши руки, у нас скоро не залишиться фермерів», — сказав він під час свого виступу. Згодом міністр розкритикував односторонню заборону деяких європейських країн на імпорт українського зерна, заявивши, що вона ставить під сумнів європейську солідарність. «Ми шкодуємо про низку односторонніх заходів, вжитих сусідніми країнами. Це не вперше, і це створює дуже глибокий виклик для єдиного ринку та спільного ринку, і тому викликає дуже серйозні питання. Для солідарності потрібна єдність. ЄС має виражати свою солідарність краще та чіткіше не лише щодо України, але й щодо зацікавлених країн, як тих, що знаходяться на кордоні, так і інших», — наголосив він.
На виставці також можна було побачити Деніз Кемпбелл Бауер (Denise Bauer), посла США у Франції, Веронік ДРЕЗЕ-ЮМЕ (Véronique Drezet-Humet), голову Представництва Європейської Комісії у Франції, Лоїк Шене-Жірар (Loïg Chesnais-Girard), президента регіону Бретань. Останній звернувся до молоді, чиє активне життя тільки починається і буде пов’язане з сільським господарством: «Завтра ви будете в центрі продовольчої стратегії Європи!». Госпожа Аруж Мехвіш Різві (Arooj Mehwish Rizvi), комерційна та інвестиційна радниця Посольства Пакистану у Франції, також була присутня на заході, вона провела численні перемовини у сфері розведення великої рогатої худоби для своєї країни, яка посідає четверте місце за обсягами виробництва молочної продукції у світі. «Без сумніву, завдяки великій кількості міжнародних зустрічей та перемовин, дуже активній роботі учасників та експонентів, їхньому безупинному бажанню підтримувати та розвивати тваринницьку галузь у регіоні Бретань та у світі, цьогорічний SPACE став стартовим майданчиком для того, щоб нагодувати 10 мільярдів людей у всьому світі протягом 30 років, базуючись на принципах безвуглецевої економіки», — резюмували організатори заходу.
-
Екологізація виробництва
Тема щодо альтернативної енергетики активно обговорювалася не тільки під час зустрічей на високому рівні, а ї на робочих конференціях і дебатах. Особливу зацікавленість фермерської аудиторії викликало питання щодо мінімізації експлуатаційних затрат і збільшення енергоефективності альтернативнивних способів отримання енергії на виробництві. Фотовольтаїка, енергія вітру, анаеробне зброджування, біомаса… Це майбутнє енергетичного ринку у країнах ЄС, які прагнуть скоротити викиди вуглекислого газу. Наразі найбільша кількість енергії з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) надходить від вітрових електростанцій, але відразу за ними йдуть сонячні електростанції, і протягом кількох років це співвідношення може змінитися на протилежне. У недалекому майбутньому фотовольтаїка, на думку фахівців, стане найперспективнішою галуззю енергетики. Це залежить насамперед від доступності та можливостей фермерів інвестувати у цей напрям. До того ж, поінформованість людей про охорону навколишнього середовища активно зростає з кожним роком, тому багато хто шукає рішення, які сприятимуть цьому.
-
Innov’Space
Цьогоріч спеціальну нагороду Innov’Space отримало 37 компаній (одну або дві зірки), хоча бажаючих взяти участь у конкурсі нараховувалось набагато більше. Так, на конкурсний відбір було подано 118 заявок, які ретельно та прискіпливо розглядали 50 членів журі (до складу журі входили досвідчені фахівці с.-г. палати, галузевих навчальних закладів, ветеринарні спеціалісти, представники фермерських організацій та журналісти спеціалізованих видань). Чотири компанії отримали спеціальну тризіркову відзнаку: Pudama від Kverneland Group France, яка дозволяє вносити добрива на рівні насіннєвого матеріалу, Watt’N’Wall від Leretrif Rossard Building зі спеціальними збірними стінами для свинарників, обладнаних гідравлічною мережею для обігріву обмеженого простору, Mastatest від Mastaplex і Vetscan MastiGram+ від Zoetis, що допомагають доволі швидко у виробничих умовах діагностувати мастит. Про найбільш цікаві інновації ми детальніше розкажемо у наступному (№11/2023) номері нашого журналу…
-
Візити на ферми
Це те, що насамперед заохочує багатьох їхати на SPACE. Особисто для мене – це і досвід, і цікавість, і обмін знаннями і, в деякому сенсі, своєрідний відпочинок. Кожного виставкового дня організаторами SPACE було влаштовано від 2 до 4 різноманітних візитів. Це були свинарські господарства, ферми як з молочною так і м’ясною худобою, птахівничі підприємства і навіть цех по виробництву хлорели. Знову-таки, про найцікавіші візити ми будемо писати більш детально у наступних номерах (перша така публікація планується у №12/2023).
-
Яскраві кольори генетичного сезону
У світі софітів триденного дефіле опинилися 500 голів великої рогатої худоби 13 різних порід та 120 голів овець 10 порід. На головній арені виставки було проведено Національний конкурс породи шароле та Європейське показ ВРХ симентальської породи.
Леся Крюкова, керівниця проекту “Тваринництво та ветеринарія”,
Джерело: propozitsiya.com