Що потрібно знати агропідприємствам в період дії карантину – роз'яснення юриста
5 хв. читати20 березня 11:04
Які зміни в податкове законодавство вносяться на період дії карантину.Теґи: карантинагробізнесагропідприємства
Верховна Рада України ухвалила законопроєкти на період дії карантину, якими вводиться ряд змін у роботу підприємств. Юрист ВАР із земельних питань Вікторія Кіпріянова роз’яснює основні їх положення.
Так, згідно із законом №3219 від 16.03.2020 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19) на період встановлення карантину вводяться наступні умови:
I. Щодо трудового законодавства:
a. роботодавець може доручити працівникові, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, виконувати протягом певного періоду роботу, визначену трудовим договором вдома, а також надавати працівнику, за його згодою, відпустку. Термін перебування у відпустці без збереження заробітної не включається у загальний строк, 15 календарних днів на рік. Отже, щоб відправити працівника у відпустку, в тому числі без збереження заробітної плати, має бути його письмова згода.
II. Щодо режиму роботи підприємств, устав, організацій:
a. власником підприємства, установи, організації або уповноваженим органом може змінюватися режими роботи органів, закладів, підприємств, установ, організацій, зокрема, щодо прийому та обслуговування фізичних та юридичних осіб. Інформація про такі зміни повинна доводитися до відома населення з використанням веб-сайтів та інших комунікаційних засобів.
III. Щодо перевірок:
a. забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Детальна інформація щодо перевірок буде надана в наступному Огляді Закону №3220.
IV. Щодо надання адміністративних послуг:
a. з дня оголошення карантину (з 12 березня) зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину (на даний час з 03 квітня) перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення. Нагадую, що ліцензію на зберігання пального потрібно було отримати до 31 березня. Отже, якщо Ви не подали вчасно заявку, або подали але не встигли отримати, строки продовжуються. Відповідальність за відсутність ліцензії скасовується іншим Законом №3220 (№533 після підписання Президентом).
Згідно із Законом №533 від 17.03.2020 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19)» передбачається наступне:
I. Звільнення від податкових штрафів. Протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню. За порушення податкового законодавства, вчинені протягом цього ж періоду, штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:
a. відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
b. порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах, які застосовуються на загальних підставах;
c. порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
II. Мораторій на податкові документальні та фактичні перевірки. Заборона вводиться на період з 18 березня по 31 травня 2020 року, крім документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу (щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від’ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень).
a. якщо щодо вашого підприємства перевірка була запланована у період з 18 березня по 31 травня 2020 року, але не розпочалася станом на сьогодні, то така перевірка буде перенесена та включена до оновленого плану-графіку, який має бути опубліковано до 30 березня 2020 року;
b. якщо така перевірка була розпочата до 18 березня 2020 року та не була завершена, то вона тимчасово зупиняється на період до 31 травня 2020 року. Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом;
c. На період з 18 березня по 31 травня 2020 року зупиняється перебіг строків давності, передбачені статтею 102 Податкового кодексу.
Читайте також: 486 млн грн розмір податкових пільг для агровиробників через коронавірус
III. Перенесення строків подачі річної декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік, на термін до 1 липня 2020 року, а сплату податків до 1 жовтня 2020 року.
IV. За період з 1 березня року по 30 квітня 2020 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) та податкове зобов’язання щодо об’єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб. Платники (крім фізичних осіб), що подали податкову декларацію мають право подати уточнюючу податкову декларацію в якій відобразити зміни податкового зобов’язання за відповідні місяці.
V. ФОП з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року звільняються від сплати ЄСВ за себе (при бажанні можна сплачувати). За такий період страхові суми будуть вважатись сплаченими у розмірі мінімального страхового внеску.
VI. Мораторій на всі планові перевірки до 31 травня 2020 року, окрім тих, що віднесені до високого ступеню ризику щодо регулювання цін та санітарного і епідеміологічного благополуччя населення.
Джерело: agroreview.com