Росія заблокувала реєстрацію та проведення інспекцій вхідного флоту в рамках “Зернової угоди”. Таким чином РФ фактично зупинила її дію.
Про це повідомили у Мінінфраструктури. Там зазначили: такий підхід “повністю суперечить умовам чинної угоди”. Наразі очікується реакція на дії російської сторони від ООН та Туреччини.
“Російська Федерація в черговий раз фактично зупинила “Зернову ініціативу”, відмовившись реєструвати судна на вхід та проводити їх інспекції. Деструктивна політика росії унеможливлює складання інспекційного плану відповідно до процедур СКЦ, які передбачають щоденне погодження всіма сторонами плану інспекцій як на вихід, так і на вхід”, – йдеться в повідомленні.
При цьому наголошується: станом на 8 травня на інспекцію в територіальних водах Туреччини чекає 90 суден. З яких 62 йдуть під завантаження.
“Інспекції як вхідного, так і вихідного флота призупинені. Експорт української агропродукції зерновим коридором у квітні не дотягнув і до 3 млн тонн. Україна категорично не приймає намагання росії зупинити реєстрацію та інспектування вхідного флоту, які мають відбуватися з огляду на працюючу Ініціативу. Очікуємо на позицію партнерів, ООН та Туреччини”, – зазначили в міністерстві.
Раніше ж президент РФ Володимир Путін заявив, що РФ може вийти із зернової угоди після закінчення 60 діб після її пролонгації 18 березня. Причиною є його невдоволення, що з усього обсягу експортованого Україною зерна нібито 45% йде “ситій Європі”, тоді як “голодній Африці” лише 3%. Після виходу ж з угод Путін має намір безкоштовно надати Африці недоотримане від України зерно.
З погрозами вийти із зернової угоди виступив і російський уряд. Зробити це там обіцяють у разі невиконання умов РФ – зокрема, відновлення роботи аміакопроводу “Тольятті – Одеса”. Також серед вимог:
перепідключення “Россєльхозбанку” до SWIFT;
поновлення постачання сільгосптехніки, запчастин та сервісного обслуговування;
скасування обмежень на страхування та перестрахування суден з російським продовольством і добривами, а також зняття заборони на доступ таких суден до портів;
розблокування зарубіжних активів і рахунків російських підприємств, пов’язаних з виробництвом і транспортуванням продовольства і добрив.