Садовий марафон – захист у весняно-літній відрізок — журнал Пропозиція

Несподівано тепла погода в кінці березня – в першій половині квітня створила багато проблем для садівників.

Внаслідок інтенсивного накопичення суми активних температур плодові дерева розпочали цвітіння на два-три тижні раніше ніж зазвичай.

І саме пік цвітіння яблуні потрапив під вплив послідуючого похолодання з дощовою погодою, а подекуди ще й із заморозками.

Такий самий стрес перенесли культури, що вже відцвіли і утворили молоду зав’язь.

Парша і борошниста роса яблуні «пліч-о-пліч» в наших садах

Окрім фізіологічного стресу плодові дерева зазнали тиску від хвороб і, в меншій мірі, шкідників. Під час цвітіння яблуні спостерігалась прохолодна дощова погода, яка сприяла поширенню і розвитку парші яблуні (Venturia inaequalis).

Саме в цей час існує найвищий ризик первинного інфікування паршею яблуні, що зумовлене особливостями біології патогена (визрівання перитеціїв і спор в сумках, потенціал їх розсіювання)  і господаря (достатня кількість і площа листя і недостатня онтогенна резистентність).

Тепла і посушлива погода на початку квітня сприяла поширенню в садах борошнистої роси яблуні (Podosphaera leucotrichа). Джерелом інфекції є заражені бруньки на пагонах і кільчатках, в яких за комфортних зимових умов перезимував міцелій гриба. З початком розвитку заражених бруньок  міцелій проростає в молоді листочки, утворюючи так звані літні спори, що розносяться вітром на здорове листя, спричиняючи первинне інфікування. Поширенню інфекції сприяє суха помірно тепла погода.

На відміну від парші яблуні, для розповсюдження і проростання спор борошнистої роси, дощ не потрібен.

Такі умови зазвичай  складаються після цвітіння яблуні при постійному підвищені середньодобової температури повітря і відсутності опадів.

Зупинити розростання міцелію борошнистої роси в нові молоді тканини можна за допомогою фунгіцидів Камелот, КЕ (міклобутаніл, 250 г/л), Анелас, КЕ (міклобутаніл, 250 г/л + піраклостробін, 250 г/л) і Артіс Плюс, КС (міклобутаніл, 125 г/л + тебуконазол, 125 г/л + тіофанат-метил, 250 г/л).

Перелічені продукти в своєму складі мають міклобутаніл, а Артіс Плюс ще й тебуконазол, які відносяться до триазолів, проявляють лікувальну дію шляхом призупинення біосинтезу стеролу в клітинних мембранах грибів.

Ефективність застосування фунгіциду Анелас, КЕ проти борошнистої роси яблуні

Фунгіцид Анелас, КЕ в своєму складі крім триазолу, містить стробілурин (піраклостробін), який запобігає проростанню спор грибів під кутикулу листка.

Піраклостробін надає продукту захисної функції з пролонгованим ефектом, знищуючи патогена на стадії проростання зародкової трубки і утворення апресорію, крім того має стимулюючу дію на рослини.

Використовується на яблуні і груші проти парші, борошнистої роси і альтернаріозу. На кісточкових культурах з тією ж нормою може бути використаний проти клястероспоріозу, моніліозу, кокомікозу.

Відсутність перехресної резистентності у парші яблуні до міклобутанілу і дифеноконазолу, який найчастіше використовується в яблуневих садах з лікувальною метою, надає додатковий інструмент і дозволяє застосовувати Анелас, КЕ в інтегрованих, антирезистентних програмах захисту саду від хвороб. За рахунок формуляції на основі жирних кислот робочий розчин характеризується стабільністю, гарантуючи добре покриття і швидке проникнення активних компонентів.

Тіофанат-метил в складі фунгіциду Артіс Плюс, КС підсилює профілактичну дію шляхом блокування поділу ядра і клітин грибів. В цілому поєднання двох триазолів і тіофанату крім захисту від борошнистої роси, дозволяє контролювати розвиток плодових гнилей, парші, альтернаріозу, антракнозу, плямистостей листя.

Шкідники в саду – додатковий виклик садівникам

Погодні метаморфози весною цьогоріч створюють додаткові труднощі для моніторингу розвитку садових шкідників і прийняття рішення про застосування інсектицидів. Швидке накопичення суми позитивних температур в межах порогів біологічного розвитку сприяло неочікувано ранньому виходу з анабіозу шкодочинних комах. Це ж стосується плодових довгоносиків, зокрема, яблуневого і грушевого квіткоїдів, інсектицидні обробки проти яких не завжди влучали в ціль. Прояв їхньої життєдіяльності ми спостерігали вже під час цвітіння яблуні і груші.

В тих насадженнях, де достатньо заклалось плодових бруньок, і які оминув заморозок під час цвітіння, ранній вихід шкідників не став проблемою, адже вистачає 5-10% зав’язаних плодів від загальної кількості квіток, щоб сформувати належний врожай. Але є сади, котрі в міру тих, чи інших причин квітували не рясно, а ще й потрапили під заморозок. Тут важливо не допустити зниження рентабельності цього сезону до мінусового рівня. 
Порівняно високі добові температури повітря прискорили біологічний розвиток кліщів, попелиць, пильщиків, листокруток і, звичайно ж, плодожерок. Якщо при достатньому моніторингу саду і застосуванні захисних заходів кліщі, попелиці, пильщики і листокрутки не становлять надзвичайної загрози, то плодожерки можуть завдати клопотів садівникам.
В попередні роки початок льоту яблуневої плодожерки (Cydia pomonella) в умовах Вінниччини відмічався 19-22 травня. В цьому ж році перші особини з’явились 2 травня, а східна плодожерка (Grapholitha molesta) ще раніше. Ранній початок виходу з місць зимівлі цих шкідників з врахуванням прогнозованих погодних умов в травні передбачає розтягування в часі розвитку популяції першого і другого покоління на різних стадіях, і загрозу появи третього покоління, що не властиво для центральних регіонів України.

В свою чергу, це утруднює застосування захисних інсектицидів, знижуючи ефективність захисту і підвищуючи його вартість.

В боротьбі з плодожерками і листокрутками ефективним інструментом є двокомпонентний інсектицид Логус, КС (емамектин бензоат, 100 г/л + альфа-циперметрин, 100 г/л), який в процесі розширення реєстрації на яблуню. Піретроїд, який є в складі продукту, дозволяє швидко діяти контактно, а емамектин бензоат завдяки трансламінарному проникненню в тканини рослини забезпечує тривалий захист.

Інсектициди Разит, КС (ацетаміприд, 160 г/л + імідаклоприд, 140 г/л + альфа-циперметрин, 100 г/л) і Віарес, КС  (ацетаміприд, 300 г/л) дозволяють захистити сади від попелиць, пильщиків, листовійок, а також щитівок.

Для захисту від плодових кліщів допоможе Лонгас, КС (гекситіазокс, 180 г/л + абамектин, 70 г/л). Цей продукт вдало поєднав в собі дві діючих речовини, які не залишають шансів кліщам на всіх стадіях розвитку шкідника.

Погодні сюрпризи і подолання стресів в садах

Наостанок поділимося успішним досвідом захисту садів від впливу заморозків. Весна-2024 дала достатньо можливостей продемонструвати дієвість антистресанта-біостимулятора VECTA SEAWEED.

Нагадаємо, в регіонах, де в квітні відбулось пониження температури повітря нижче 0°С, спостерігалось незначне пошкодження квітів яблуні, молодої зав’язі груші і кісточкових культур. Це в свою чергу підсилило опадання зав’язі з квітів, особливо яблуні, які не запилились за відсутності сприятливої погоди.

Щоб убезпечити сад від таких наслідків, існує багато заходів,  ефективність яких залежить від різних факторів, зокрема, видового і сортового складу, фенологічної фази розвитку, нижньої межі від’ємної температури і її експозиції, рельєфу ділянки, фізіологічного стану рослин і ін.

Одним із інструментів в протидії заморозку є позакореневе застосування продуктів на основі біологічно активних речовин природного і штучного походження з вмістом амінокислот, фітогормонів, ферментів, фенольних сполук. До таких продуктів належить VECTA SEAWEED від компанії ALFA Smart Agro. Активним компонентом цього продукту є екстракт бурих водоростей Ascophyllum Nodosum та Laminaria Digitata у концентрації 300 г/л.

Під час морозного стресу утворюється внутрішньоклітинний і позаклітинний лід, який порушує цілісність клітин, викликаючи їхню загибель. Застосування VECTA SEAWEED зменшує витік електроліту, спричинений замерзанням, завдяки підтримці цілісності мембрани під час заморожування.

Екстракт бурих водоростей у оброблених рослин викликає  експресію генів, відповідальних за накопичення цукру та ліпідний обмін. У відповідь на стрес від заморожування рослини мають тенденцію накопичувати амінокислоти, зокрема, пролін шляхом одночасної активації генів, що беруть участь у біосинтезі проліну, і пригнічення генів, які беруть участь у катаболізмі проліну. Наші дослідження застосування VECTA SEAWEED в промислових насадженнях з нормою 1-1,5 л/га в умовах весняного заморозку 2024 року показали зниження пошкодження зав’язі черешні і цвіту яблуні, внаслідок пониження температури повітря в нічні і ранкові години до – 2,5°С.

 

Іван Насталенко, продакт-менеджер ALFA Smart Agro зі  спеціальних культур (садові)

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *