Сьогодні вибір фунгіцидів для захисту технічних культур вельми широкий. Препарати істотно відрізняються спектром дії й ефективністю, а також вартістю обробки, що напряму залежить від вмісту діючих речовин і якості складників формуляції.
Особливо вражає кількістю пропозицій сегмент азольних фунгіцидів, що їх застосовують передусім для першої фунгіцидної обробки соняшнику й захисту цукрових буряків. На жаль, ця кількість далеко не завжди означає якість. У цій статті якраз і поговоримо про властивості, на які треба зважати при виборі таких продуктів з погляду їх застосування в ранні фази розвитку соняшнику і не тільки. А ще розповімо про новинку від компанії «Сингента» — новий триазольний фунгіцид Сайпрес™, і про те, чим він відрізняється від інших продуктів.
Щороку в перелік пестицидів і агрохімікатів додається багато нових продуктів. Якщо порахувати зареєстровані фунгіциди, їх кількість упевнено перетне позначку 800 препаратів. Проте цифра досить умовна, адже чимало препаратів — це лише копії оригінальних фунгіцидів. А якщо копнути глибше, виявиться, що в більшості випадків препарати, що їх пропонують різні компанії під різними назвами, мають однаковий склад і виробляють їх на 3–4 заводах, тобто це здебільшого клони.
Азольні фунгіциди, що їх застосовують для захисту соняшнику й буряку, найчастіше становлять комбінацію триазолів (флутриафол, тебуконазол, пропіконазол, епоксиконазол, тетраконазол) з бензимідазолами (карбендазим чи тіофанат-метил), рідше з імідазолами (прохлораз). Зазвичай триазольні фунгіциди використовують для першої обробки соняшнику у фазі 6–10 листків, головний аргумент на їх користь — низька вартість обробки. Та чи відповідає більшість таких фунгіцидів вимогам сьогодення з урахуванням насичення сівозміни соняшником і видового складу хвороб, типового для ранніх стадій розвитку соняшнику? Яка ситуація в Україні з резистентністю церкоспорозу цукрових буряків до названих комбінацій?
Основні хвороби раннього періоду вегетації соняшнику (від сходів до фази початку бутонізації)
Про перенасичення сівозміни соняшником не говорили хіба ледачі. Усі розуміють проблему накопичення інфекції в ґрунті (передусім склероцій білої гнилі) і те, що залишені на його поверхні рослинні рештки стануть джерелом інфекції наступного сезону. Коли у нас є сприйнятлива культура і суттєвий інфекційний фон хвороб, то за сприятливих умов відбудеться їх спалах.
Соняшник може уражувати велика кількість хвороб, на ранніх етапах розвитку культури це найчастіше септоріоз і альтернаріоз (рис. 1а, 1б).
У цей час починають цикл розвитку такі хвороби, як фомоз та іржа (рис. 2а, 2б), але явні візуальні ознаки їх розвитку спостерігаються дещо пізніше. Саме від першої фунгіцидної обробки та її ефективності залежатиме інтенсивність розвитку цих хвороб надалі і те, як швидко вони зможуть перейти з нижнього ярусу листя на верхній або на стебло.
Не забуваймо, що потенціал майбутнього врожаю соняшнику формується саме на ранніх етапах його росту й розвитку. Здавалося б, розвиток хвороб на нижніх листках соняшнику, які менше впливають на врожайність, не аж такий небезпечний і поки що можна використати дешеві фунгіциди. Та якщо такий препарат не впорається зі своїм завданням, хвороби набагато раніше перейдуть на верхні листки й стебло, а це вже суттєво вищий рівень утрат урожаю. Згідно з дослідами, ранній розвиток септоріозу й альтернаріозу на соняшнику знижував урожайність на ділянці без застосування фунгіцидів на 3–4 ц/га. Тимчасом урожайність на ділянках із застосуванням фунгіцидів становила до 30 ц/га, тобто там урожайність падала на 10–13 %. У разі раннього розвитку фомозу і переходу інфекції на стебло втрати врожаю можуть сягати 20–30 % і вище. Тому при виборі фунгіциду для обробки соняшнику у фазі 6–10 листків слід зважати на ефективність препаратів насамперед проти септоріозу, альтернаріозу, фомозу й іржі. У пріоритеті мають бути фунгіциди, які забезпечують тривалий захист, мають лікувальну дію і так званий стоп-ефект.
Отже, з властивостями, що їх повинні мати фунгіциди для першої обробки соняшнику, ми визначилися. Час проаналізувати новинку компанії «Сингента» під назвою Сайпрес™ і встановити, чи відповідає новий фунгіцид сформульованим вимогам, у чому його відмінність і переваги порівняно з іншими азольними препаратами.
Сайпрес™ — виграшна комбінація
Сайпрес™ — фунгіцид широкого спектра дії на основі двох діючих речовин із класу триазолів, що разом забезпечують тривалий захист і швидку лікувальну дію проти хвороб соняшнику та цукрових буряків. Препарат містить 250 г/л дифеноконазолу і 150 г/л ципроконазолу при зареєстрованій нормі використання 0,3–0,5 л/га. На соняшнику Сайпрес™ зареєстровано для боротьби із септоріозом, альтернаріозом, фомозом та іржею. На цукрових буряках — для боротьби з церкоспорозом, рамуляріозом, фомозом і борошнистою росою.
Склад |
Дифеноконазол, 250 г/л, ципроконазол, 150 г/л |
Культура та шкідливі об’єкти |
Соняшник (септоріоз, фомоз, іржа, альтернаріоз, фомопсис) |
Цукрові буряки (борошниста роса, церкоспороз, рамуляріоз, фомоз) |
|
Норма внесення |
0,3–0,5 л/га |
Преп. форма |
Концентрат емульсії (к. е.) |
Упаковка |
5 л (евопак) |
Що нам дає таке поєднання діючих речовин у вказаних кількостях? По-перше, це широкий спектр контрольованих хвороб, адже названі діючі речовини чудово доповнюють і підсилюють одна одну за спектром дії і на соняшнику (рис. 3), і на цукрових буряків (рис. 4).
По-друге, ципроконазол і дифеноконазол істотно відрізняються системними властивостями. Ципроконазол має виражені системні властивості і швидку лікувальну дію, а дифеноконазол, навпаки, найповільніший серед триазолів, що забезпечує довший період його дії порівняно з іншими діючими речовинами цього класу (рис. 5).
Таке поєднання вигідно відрізняє Сайпрес™ від фунгіцидів на основі, наприклад, флутриафолу, адже в цієї діючої речовини поруч із перевагами, як-от швидкість, є й суттєвий недолік, що випливає якраз із переваги, — швидка акропетальна транслокація і, відповідно, зниження концентрації фунгіциду в листках, на які його було нанесено. Тобто оброблене листя дуже швидко стає беззахисним перед новою інфекцією. У Сайпрес™ цю проблему вирішує дифеноконазол, який завдяки повільному руху довше захищатиме листки, на які його нанесли. Таке порівняння актуальне й для інших триазольних діючих речовин — для тебуконазолу, епоксиконазолу, міклобутанілу й тетраконазолу.
При порівнянні триазолів варто сказати й про відмінності в спектрі дії, а головне — про активність цих діючих речовин проти згаданих раніше хвороб. Сама по собі висока або низька системність чи, наприклад, перерозподіл діючої речовини за допомогою газової фази можуть бути даремними без активності проти цільового патогену. Тобто, скажімо, зовсім мала системність сильнодіючого активного інгредієнта може забезпечити високий рівень системного контролю захворювання і, навпаки, висока системність низькоактивної діючої речовини не зможе забезпечити високий рівень контролю захворювання.
Поєднання діючих речовин у Сайпрес™ дозволяє вигідно відрізнятися препарату від решти триазольних фунгіцидів, що їх застосовують на соняшнику й цукрових буряків, за спектром дії й ефективністю, а головне — за тривалістю захисної дії. Ми в цьому переконалися під час дослідів з вивченню ефективності Сайпрес™ в наших умовах.
В усіх дослідах ми використовували дворазову обробку фунгіцидами у вказаних нормах. На соняшнику перше внесення проводили у фазі 8–10 листків, друге — у фазі кінець бутонізації — початок цвітіння. У дослідах на цукрових буряках перше внесення проводили під час змикання міжрядь, друге — через 14–21 день після першого. Таке застосування дозволяє якісно оцінити ефективність конкретної норми препарату проти тих чи тих збудників хвороб, які можуть розвиватися в різний період часу протягом вегетації.
Згідно з результатами дослідів, проведених у 2023–2024 роках, Сайпрес™ у максимальній нормі 0,5 л/га забезпечував вищу ефективність проти альтернаріозу соняшнику (рис. 6) порівняно зі стандартом 1 (флутриафол + карбендазим, 1,0 л/га), зі стандартом 2 (пропіконазол + ципроконазол, 0,5 л/га) і стандартом 3 (тетраконазол + тіофанат-метил, 1,5 л/га), що за ефективністю відповідали середній нормі Сайпрес™ 0,4 л/га.
Сайпрес™ також переважив стандарти за ефективністю проти фомозу (рис. 7). Стандарти на основі пропіконазолу й ципроконазолу (в різних концентраціях) за ефективністю відповідали мінімальній нормі Сайпрес™ 0,3 л/га. Така перевага в ефективності дуже важлива для нас, адже контроль фомозу й недопущення його на стебло — завдання саме ранньої фунгіцидної обробки у фазі 6–10 листків соняшнику.
Ще одна важлива хвороба на ранніх стадіях розвитку соняшнику — септоріоз. Тут Сайпрес™ суттєво вирізняється на тлі наявних стандартів (рис. 8), які за ефективністю відповідали мінімальній нормі Сайпрес™ або й гірше.
Актуальним Сайпрес™ буде і для контролю іржі соняшнику завдяки ципроконазолу, який уважається одним із кращих триазолів для контролю видів іржі. І це підтвердили результати дослідів (рис. 9).
Аналіз урожайності соняшнику (рис. 10) свідчить, що Сайпрес™ у нормі 0,5 л/га за підсумками дванадцяти дослідів переважав стандарти, результати врожайності яких входили в одну статистичну групу із Сайпрес™ 0,3–0,4 л/га. Варто зазначити, що всі варіанти досліду суттєво відрізнялися від урожайності на контролі, а це свідчить про важливість ранньої фунгіцидної обробки соняшнику загалом.
Критерій при виборі фунгіцидів для захисту цукрових буряків — ефективність проти церкоспорозу. Щороку на цій культурі дедалі менше використовують фунгіциди з вмістом стробілуринів унаслідок поширення резистентності церкоспорозу до цієї групи діючих речовин. Сьогодні більшість інтенсивних, бурякосійних господарств обирають саме триазольні фунгіциди (дифеноконазол, ципроконазол, епоксиконазол, тетраконазол). Партнерами триазолів у складі таких препаратів часто виступають бензимідазоли (карбендазим, тіофанат-метил). Це досить небезпечне поєднання з погляду провокування розвитку резистентності (зменшення чутливості) церкоспорозу і до триазолів. У багатьох країнах світу відмовляються від бензимідазолів за кілька років їх інтенсивного використання саме через розвиток резистентності. Яка ситуація з резистентністю церкоспорозу цукрових буряків до бензимідазолів у нашій країні, достеменно не відомо. Однак точно слід узяти до уваги, що в бензимідазолів високий ризик розвитку резистентності і за умови її наявності використання комбінованих фунгіцидів, що містять триазол і тіофанат-метил чи карбендазим, сприятиме швидшому зниженню чутливості церкоспорозу до триазолів. Щоб попередити дальше зниження чутливості, обов’язковим елементом антирезистентної стратегії мають бути контактні фунгіциди (мідь, манкоцеб) як доповнення до синтетичних фунгіцидів.
Поєднання дифеноконазолу й ципроконазолу в Сайпрес™ вельми перспективне на цукрових буряках і для контролю церкоспорозу, що підтвердили результати дослідів (рис. 11).
За результатами дослідів, кращим варіантом за ефективністю в контролі церкоспорозу став Спірале™ у нормі 1,0 л/га. Це не дивно, зважаючи на репутацію цього фунгіциду в Європі як стандарту в контролі названої хвороби. Хоча Сайпрес™ не пас задніх і за ефективністю впевнено поділив друге місце зі Спірале™ в нормі 0,75 л/га і з кращими стандартами. Проте, на відміну від соняшнику, вплив норми препарату на ефективність проти церкоспорозу суттєвіший, і в разі застосування Сайпрес™ при явних візуальних ознаках розвитку хвороби слід брати максимальну норму фунгіциду.
Сайпрес™ було зареєстровано з огляду на потребу в якісному й ефективному триазольному фунгіциді в умовах інтенсифікованого захисту соняшнику від хвороб, зокрема на ранніх стадіях розвитку, де наявні стандарти вже не забезпечують необхідну ефективність. Тому Сайпрес™ має всі технічні властивості для того, щоб стати справді успішною, а головне — дієвою альтернативою іншим триазольним фунгіцидам, що їх використовують для захисту соняшнику не тільки на ранніх етапах розвитку, а й під час репродуктивних стадій, наприклад для контролю іржі. Завдяки вдалому поєднанню діючих речовин новинка чудово впишеться і в систему захисту цукрових буряків. Сайпрес™ — вдала комбінація для вдалого врожаю, чого ми вам і бажаємо!
Основні переваги Сайпрес™
- Відмінна ефективність проти основних хвороб соняшнику раннього періоду вегетації
- Вдале поєднання триазолів для контролю основних хвороб цукрових буряків
- Тривалий захисний період порівняно з іншими азольними продуктами
- Баланс швидкої лікувальної дії та тривалого захисту завдяки поєднанню діючих речовин з різними системними властивостями
- Оптимальне поєднання ефективності, спектра контрольованих хвороб і вартості обробки
Олександр Соловйов, менеджер з технічної підтримки фунгіцидів на технічних культурах, компанія «Сингента»
Джерело: propozitsiya.com