Представники агробізнесу звернулися до Національної поліції щодо фактів розкрадання їхнього майна, яке зберігалося на елеваторах, що належать компанії «Агроінвестгруп». Крім того, аграрії не мають можливості потрапити до місць зберігання зерна через те, що охорона компанії не допускає їх на територію елеваторів.
За непідтвердженою інформацією ряду аграрних підприємств, керівництво компанії «Агроінвестгруп», що перебуває на межі банкрутства, вивезло з елеваторів близько 90% продукції. За попередніми даними представників агробізнесу, втрати аграріїв становлять приблизно від $80 до $120 млн. При цьому список постраждалих різноманітний – більше 20 компаній: це й українські, і мультинаціональні компанії, які представлені, практично, в усіх країнах світу, українські підприємства та фермери.
«Скандал навколо агрохолдингу «Агроінвестгруп» – це екстраординарна подія, після якої можуть істотно знизитися інвестиції в Україну. Вітчизняний аграрний ринок – це титан, великий гравець в світі сільського господарства, Україна входить в трійку найбільших в світі виробників і експортерів соняшникової олії і зерна. Будь-який сектор економіки, в тому числі і аграрний має велику потребу в залученні фінансування, особливо міжнародного, так як вартість міжнародних грошей набагато нижча, ніж українських.
Обмеження фінансових ресурсів в секторі не дозволяє динамічно, системно і ефективно розвивати галузь. Як тільки почнеться посівна, з усіх видів мистецтв для фермера найважливішим є мистецтво дістати гроші. Найчастіше гроші знаходяться десь зовсім поруч (в Європі наприклад), досить руку простягнути, але знову рука дірява.
Виходить цікава ситуація, що гравці аграрного ринку псують своєю поведінкою (обманом, шахрайством) бізнес середовище і на геть ламають перспективи і підводять своїх же. Непід’ємний бруд на репутаційному обличчі України унеможливлює спілкування з міжнародними фондами, банками і приватними інвесторами», – зазначила в ексклюзивному коментарі Аgroreview.com Ганна Вовченко, керівник «Агро Індустрія», асоційований партнер адвокатської фірми legal GORO.
«Перше питання, який задає інвестор, скільки я зароблю і як забезпечити збереження грошей, і якщо на перше питання при правильно розрахованій і талановито представленій фінансовій моделі відповідь обов’язково знайдеться, то з другим питанням про збереження і безпеки грошей – виникає затяжне мовчання. Може вже настав час показати неймовірно багатий економічний потенціал і навчитися думати не тільки про себе? Вкотре згадуються слова Уорена Бафета: «Дбайте про свою репутацію». «Щоб заробити хорошу репутацію потрібно двадцять років, і всього за п’ять хвилин її можна втратити».
Якщо думати з цієї позиції, багато чого можна почати робити по-іншому. Капітали приходять і йдуть, а погана репутація – як пляма, що не виводиться. Всього одного неправильного кроку вистачить, щоб назавжди завдати шкоди країні, в якій живуть ваші діти», – підкреслює Ганна Вовченко.
Ошукані аграрії вже заявили, що вимагатимуть відшкодування збитків за втрачену продукцію у судовому порядку. Чи вдасться притягнути до кримінальної відповідальності керівництво «Агроінвестгруп», покаже час. Зрозуміло лише одне: банкіри, власники елеваторів, контрагенти, міжнародні компанії залишилися з важким серцем і втраченими грошима, а Україна вкотре із заплямованою репутацією на інвестиційному ринку.
Довідка: Група компаній «Агроінвестгруп» обробляє близько 30 тис. га земель на Одещині. За інформацією ресурсу YouControl, власником холдингу є Микола Кучеренко, директором – Андрій Федянін.
Джерело: agroreview.com