На полях ТОВ «СІГНЕТ-ЦЕНТР» в селі Андрушки, що на Житомирщині, посіяні цукрові буряки за технологією КОНВІЗО® СМАРТ — технологія, яка вже протягом багатьох років наглядно переконує українських аграріїв у правильності обраної стратегії у вирощуванні цукрових буряків.
Інноваційна система контролю бур’янів у посівах цукрових буряків КОНВІЗО® СМАРТ поєднує в собі якісне насіння гібридів від компанії KWS та гербіцид Конвізо® 1 від компанії Bayer.
Завдяки цій технології лише за двох (а за певних умов вистачає й однієї) гербіцидних обробок за сезон (тоді як за традиційної технології таких обробок може бути 6–7) посіви буряків залишаються чистими від бур’янів аж до збирання і забезпечують гарантований урожай.
Технологія в дії
ТОВ «СІГНЕТ-ЦЕНТР» працює в Україні вже 12 років. Земельний банк підприємства налічує 29 000 га землі. З року в рік в компанії сіють понад 4000 га цукрових буряків, що становить приблизно 20 % у структурі посівних площ. Цукрові буряки господарство вирощує для потреб власного цукрового заводу, який за добу переробляє близько 3-х тисяч т цукрової сировини.
Цукрові буряки — культура вибаглива, тож і ставлення до неї особливе на всіх етапах вирощування. Так по основному обробітку ґрунту під цукрові буряки в компанії підходять комплексно. На важких ґрунтах проводять оранку, на піщаних — глибоке рихлення. Точне землеробство в сільському господарстві, зокрема диференційоване внесення добрив, — крок уперед, вважають в компанії, адже це економія товарно-матеріальних цінностей, прибавка у врожайності та високі економічні показники. На малопродуктивні ділянки поля вносять менше добрив, а на високопродуктивні – більше, отримуючи в кінцевому рахунку 10–20 % економії добрив.
Цукрові буряки вирощують за 4-пільної сівозміни, сіють культуру в основному після озимої пшениці чи сої.
«Бувають такі роки, зокрема цього року, коли ми 700 га цукрових буряків посіяли по кукурудзі» — зазначає заступник генерального директора з рослинництва Олександр Шрамко.
Після збору озимої пшениці, та соломи, на полях проводили глибоку оранку та вносили калійні, фосфорні та азотні добрива. Після внесення вирівняли площу, таким чином підготувавши поле до зимового періоду. Безпосередньо перед сівбою буряків проводили культивацію завглибшки 3–4 см, адже саме така глибина дає змогу сформувати тверде ложе для насіння цукрових буряків.
До підбору гібридів насіння цукрового буряку в господарстві ставляться дуже ретельно. Насіння висівають залежно від строків збирання та їхньої цукристості — NZ (урожайно-цукристий), N (урожайний), Z (цукристий). Під час вегетації буряків постійно проводять скаутинг, моніторинг посівів на наявність хвороб та шкідників, постійно збираємо інформацію щодо цукристості коренеплодів.
В господарстві на сівбі задіяні п’ять сівалок, під них передпосівний обробіток проводять чотири К-1000 та один К-800. Техніка у господарстві однотипна, Case 350 к.с., 500 к.с.
На старті — якісне насіння
Посівна цукрових буряків на полях підприємства цього річ розпочалась 30 березня. З 4450 га 50 % площ зайнято під буряки за технологією КОНВІЗО® СМАРТ, інші 50 % — під «класику».
На одному з полів господарства з нормою 1,2 посівні одиниці/га висіяно гібрид цукрових буряків СМАРТ ЛАТОРІЯ КВС за виробничою технологію КОНВІЗО® СМАРТ. Глибина посіву коливається в межах 2,5–3,5 см. Головне, за словами Олександра Шрамка, слідкувати аби насіння лягало у вологий ґрунт.
«По технології цього року на полях підприємства висіяні гібриди буряків СМАРТ ПОПУЛЯРА КВС, СМАРТ ЛАТОРІЯ КВС і СМАРТ ЛЕОНА КВС — ділиться Олександр Шрамко. Гібриди технології КОНВІЗО® СМАРТ особисто я почав вирощувати в 2017 році. Стартували з дослідних площ в 50 га, з кожним роком збільшуючи площі під буряки. І вже в 2023 році площа сягала 2800 га. З початку до цієї технології в компанії добряче придивлялись, тому що були побоювання, що врожайність буде меншою відносно класичних буряків, дещо удорожчання технології. Але практика сівби протягом семи років продемонструвала, що просадки по врожайності немає, а технологія хоч і дещо дорожча від класичної, проте якщо збирати 75–85 т/га ціна просто нівелюється» — каже Олександр Шрамко.
«З технологією КОНВІЗО® СМАРТ особисто працюю вже 8 років — каже головний агроном Житомирського відділення ТОВ «СІГНЕТ-ЦЕНТР» Олександр Гапонюк.
— СМАРТ-технологія допомагає боротись зі злісними бур’янами, які ми не можемо побороти в класичних буряках, а саме канатник Теофраста, амброзія тощо. Якщо вчасно вносити препарат і працювати по фазі розвитку бур’янів, поле залишиться чистим аж до копання буряків. Натомість на класичних цукрових буряках зазвичай проводимо 5–6 гербіцидних обробок, що тягне за собою більше витрат (пальне, ЗЗР, додаткова з/п операторів тощо), більше проходів по полю, що, як би ми того не хотіли, травмує рослини культури, а контроль бур’янів набагато складніший».
Точна робота по бур’янах — перше внесення КОНВІЗО® 1
На одному з полів підприємства на початку квітня висіяли гібрид цукрових буряків СМАРТ ЛЕОНА КВС з нормою 120 тисяч насінин, нині (12 травня 20224 р. — Прим. ред.) їхня схожість на полі нараховується в межах 105–108 тисяч рослин.
12 травня провели перше внесення гербіциду КОНВІЗО® 1 з нормою 0,5 л/га з додаванням 1 л прилипача Меро. «Якщо бути точним, ми планували зробити перше гербіцидне внесення трохи раніше, адже від висіву до запланованої дати першого внесення пройшло 28 днів. На цей час 40 % посівів буряків уже мали три пари листків. Проте раніше в поле зайти не змогли: йшли дощі, були коливання температур, на перших стадіях розвитку цукрових буряків бур’янів практично не було – розповідає Олександр Шрамко. — Надалі серед бур’янів на полі переважали лобода, щирій, гірчак березковидний і почечуйний, берізка, канатник Теофраста. До речі, якщо на інших полях ми боролися з «цвітухою» буряків механічним шляхом, то з КОНВІЗО однозначно набагато простіше подолати цю проблему».
Перед внесення добрив та ЗЗР обприскувачі калібрують: під кожну форсунку ставиться колбочка, посекційно перевіряється вилив кожної форсунки, кожної секції, вилив витратоміра, робота насоса. «Маємо в господарстві самохідні обприскувачі з пофорсунковим відключенням, — розповідає Олександр Шрамко. — Працюємо форсунками з діаметром 0,5, швидкість руху обприскувача – 12–14 км/год, витрата робочого розчину становить 150–200 л/га. Воду для обприскування використовуємо з відкритих водойм. Перед внесенням ЗЗР воду перевіряємо на pH, адже цей показник суттєво впливає на ефективність пестицидів . Залежно від погодних умов, пори року pH коливається від 8 до 8,6. Для того, щоб знизити pH до потрібного рівня, ми додаємо до робочого розчину pH-коректори».
На першому внесенні гербіциду
КОНВІЗО® 1 працювали два оприскувачі Case IH 3330, ширина захвату обприскувача 30 м, норма виливу робочого розчину становила 150 л/га, обприскувач має пофорсункове відключення. Буряки в цей час уже мали другу пару справжніх листків. Бур’яни при цій схемі будуть гарантовано проконтрольовані.
Чисте поле — аж до збирання врожаю
Протягом 10 днів після першого внесення гербіциду, нової хвилю бур’янів на полі не спостерігали. На 12–14 день пішла друга хвиля бур’янів, на полі з’явилися берізка польова, мишій, лобода, гірчак. Погодні умови протягом 22 днів коливались, температура повітря була більше 25 °С, доводилось працювати рано вранці і ввечері.
Друге внесення гербіциду КОНВІЗО®1 проводили 1 червня. Між першим та другим внесення пройшло 22 дні. За цей час па полі випало 15 мм опадів. Норми для приготування робочого розчину брали ті ж що й для першого внесення: 0,5 л/га
КОНВІЗО® 1 + 1 л/га прилипач Меро. Вилив – 150 л робочого розчину/га. На посівах цукрових буряків уже спостерігалось змикання листків міжряддя. Щоб забрати бур’яни безпосередньо під листям та мінімізувати знесення робочого розчину, швидкість обприскувача встановили не більше 10 км/ год. Найважливіше завдання – щоб розчин потрапив на бур’яни, які зійшли безпосередньо близько до буряків. За несприятливих погодних умов гербіцидна обробка здійснювалась вранці якомога раніше, коли спаде роса і до підвищення температури повітря. Протягом дня контролювали температурні коливання та силу вітру, і починали працювати коли погодні умови були сприятливішими.
«На цукрових буряках за класичною технологією на цей час вже було проведено чотири гербіцидні обробки: бетанальною групою пепаратів та клопералідом від осоту. Планується проведення п’ятого внесення гербіцидів на класичних буряках» — каже Олександр Гапонюк.
Ефект від другої обробки КОНВІЗО® 1 проявився вже на 5–6 день, залишки бур’янів гербіцид повністю прибрав.
Переконливий результат
Чисте поле та здорові доглянуті посіви переконують в правильності обраної стратегії, що поєднує якісне насіння та дієві препарати для захисту рослин. «Різниці між обраними СМАРТ-гібридами на сьогодні ми не спостерігаємо – каже Олександр Шрамко. Плоди вирівняні по формі, листки чисті, хвороб і кореневої гнилі немає. Звісно, подивимося що буде восени, коли ми їх копатимемо. Тоді і визначимо найкращий для наших полів та умов гібрид».
«На сьогодні поле чисте, нової хвилі бур’янів не спостерігаємо, КОНВІЗО®1 надійно “придавив” усі бур’яни — ділиться Олександр Гапонюк. — Система КОНВІЗО® СМАРТ більш гнучка і простіша, ніж класична технологія. Звісно, трохи дорожче насіння, але якщо оцінювати по кінцевих результатах, то це повністю нівелюється гарантованою врожайністю коренеплодів та мінімальними витрати на проведення обприскувань. То ж на наступний рік плануємо збільшувати площі під буряками за технологією КОНВІЗО® СМАРТ».
Джерело: propozitsiya.com