100 гектарів сільгоспземлі в одні руки — що робити бізнесу? (Продовження)

У липні 2021 відкрито ринок с/г землі, а точніше, обігу так званої товарки (паїв).

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на biz.nv.ua.

Як бути зі спільною власністю?
Якщо у вас виникла ідея оформити земельну ділянку на дружину чи чоловіка в межах 100 га, пам’ятайте про спільну сумісну власність подружжя. Тобто, набута у власність одним із подружжя земельна ділянка буде враховуватися і до вашого ліміту в межах частки. А у спільній сумісній власності презюмуються рівні частки подружжя (50/50), якщо інше не встановлено домовленістю між ними (шлюбний контракт, договір про поділ майна) чи рішенням суду.

Виключенням є подаровані чи успадковані одним з подружжя земельні ділянки. Вони, згідно з положеннями сімейного законодавства, розглядаються як особиста приватна власність одного з подружжя.

А довірча власність є інструментом розширення земельного банку?
Сьогодні багато говорять про укладення договорів довірчої власності з метою «перевищення» встановленого ліміту. А ось земельний кодекс України чітко говорить про те, що до довірчого власника переходять усі права та обов’язки власника земельної ділянки з певними обмеженнями правомочностей щодо розпорядження таким майном. До того ж, з моменту укладення відповідного договору у довірчого засновника припиняється право власності на таку земельну ділянку. Отже, довірча власність не зможе стати варіантом «обходу» ліміту у 100 га для громадянина, оскільки буде враховуватися як набута особою у власність.

Який ліміт для юридичних осіб?
Цікаво, що обмеження 100 га стосується саме громадян України та включає всі земельні ділянки с/г призначення. Підприємствам пощастило більше: вони можуть набувати «непідмораторні» сільгоспземлі в межах 10 тис. га, окрім земель для садівництва, а з 2024 року — колишні «підмораторні» теж.
Проте громадянину України не вийде «перевищити» 100 га за рахунок частки у статутному капіталі чи пайовому фонді юридичної особи. Таке право власності на частку є об’єктом перевірки нотаріусом відповідно до затвердженого Порядку 637.

Чи є варіанти «обходу» ліміту?
Зрозуміло, що простіше за все оформити право власності на земельні ділянки на родичів та «дружніх» громадян України, які можуть документально підтвердити джерела походження коштів або інших активів за рахунок яких набувається таке право.
Також існує ймовірний «робочий» варіант отримання земельних ділянок в іпотеку як забезпечення зобов’язань боржників за попередньо укладеними договорами позики.

Які наслідки чекають у випадку «перевищення» встановленого ліміту у 100 га?

Є кілька варіантів:

  • Відмова нотаріуса у посвідченні відповідної угоди придбання земельної ділянки сільгосппризначення.
  • Підстава для визнання правочину, за яким набувається право власності на земельну ділянку, недійсним в судовому порядку.
  • Звернення органу, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель, до суду з позовом про конфіскацію відповідної земельної ділянки.
  • Проте чи будуть поширені такі позови від органів контролю про конфіскацію земельної ділянки? Видається сумнівним, якщо враховувати суми судового збору за майновий спір, який доведеться сплачувати з бюджету. До того ж, предмет спору може «відпасти» у випадку швидкого відчуження «понаднормової» землі її власником.

    Тому чекаємо практичної реалізації вже відкритого на сьогодні ринку сільськогосподарської землі.

    Джерело: propozitsiya.com

    No votes yet.
    Please wait...

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *