Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» звернулась до Голови Національного банку України Пишного Андрія з проханням змінити валютне регулювання стосовно фіксованого курсу гривні до іноземних валют та повернути гнучкий валютний курс.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на УКАБ.
Як йдеться у зверненні, з початком повномасштабної війни, яку розв’язала російська федерація проти України, зазнали суттєвих руйнувань і пошкоджень багато об’єктів інфраструктури, житловий фонд, об’єкти бізнесу, в т.ч. об’єкти сільського господарства.
Крім того, через російську військову агресію виник ряд інших проблем: суттєве подорожчання логістики, занизькі закупівельні ціни на аграрну продукцію, затримки з відшкодуванням експортного ПДВ, які поставили агросектор, котрий завжди був рушієм економіки України, на межу рентабельності.
Разом з тим, на початку війни Національний банк України запровадив фіксований офіційний курс гривні до долара США.
«Ми розуміємо, що зазначені дії були спрямовані на підтримку стійкості економіки в умовах війни. Проте на сьогоднішній день, коли підприємства та компанії потроху відновлюють активну роботу та намагаються усіляко підтримати економіку країни, існування кількох курсів – офіційного, безготівкового та готівкового, фіксованого і вільного лише шкодить та породжує зловживання», — наголошується у зверненні.
Для експортерів аграрної продукції, які з відкриттям «зернового коридору» намагаються вивезти зібраний урожай та урожай минулого року, тим самим підтримати продовольчу безпеку у світі та наповнити державний бюджет валютною виручкою від експортних операцій, фіксований валютний курс є, по суті, додатковим податком, адже тепер вони втрачають близько 20% валютної виручки через різницю в курсах.
Наразі закупівля ресурсів (наприклад, насіння, добрива, засоби захисту рослин) відбувається по комерційному курсу, в той час як продавати аграрії вимушені за фіксованим курсом. Така ситуація створює додаткове податкове навантаження на легальний аграрний бізнес та, в той же час, стимулює роботу чорного готівкового ринку.
Враховуючи вищезазначене, УКАБ закликає керівництво НБУ підтримати експортну галузь України та прийняти рішення про повернення до гнучкого валютного курсу.
Джерело: propozitsiya.com