Європейські фермери через карантин опинилися у глибокій кризі.
Через закриті кордони заробітчани не можуть приїхати обробляти поля, а ресторани і базари, де фермери збувають товари – закриті. Як допомагають аграріям у Європі?
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на podrobnosti.
Нідерландський фермер Дірк на своїх складах має сотні тонн картоплі. Що з ним тепер робити, фермер не знає: раніше його основними клієнтами були здебільшого ресторани. Тепер хіба десь на корм збувати. Та й коли це картопля-фрі — ціна одна, а якщо кормова бульба у мішку — зовсім інша.
«Я постачаю картоплю молочній фермі, мені платять 1 цент за кг замість 18, які я б отримував, якби продавав фабрикам, що виготовляють картоплю-фрі. Тож це величезна проблема для мене й багатьох інших колег у Нідерландах», — говорить Дірк де Хиір, власник картопляної ферми.
«Коли ринки знову відкриються, невідомо. Але я все-таки посаджу картоплю знову і сподіваюся, що цієї осені, коли збиратиму врожай, усе вже буде гаразд, ринок виросте і ціни повернуться до хорошого рівня», — сподівається Дірк.
Таких виробників картоплі по країні — понад тисяча. Чверть продукції вони зазвичай експортують, проте зараз про це не йдеться. А в Нідерландах масові зібрання заборонені щонайменше до 1 червня, тож попит повернеться нескоро.
У подібній ситуації фермери в багатьох країнах. Хтось консервує врожай, дехто – знищує, поодинокі підприємці організовують доставку, хоча це справа непроста і потребує додаткових рук. У Франції влада дозволила чверті базарів відкритися. А подекуди організували спеціальні точки, де покупці можуть забрати замовлену фермерську продукцію.
«Ми відчуваємо, що нас ошукали. Бо супермаркетам дозволили продовжити роботу, а ми, фермери, залишилися ні з чим», — обурюється Домінік Ленобль, власник овочевої ферми.
«Проблема у тому, що більшість базарів закриті, а в супермаркетах не завжди є достатньо овочів. Нас закликають підтримувати місцевих виробників, але як? Добре, що хоч такий варіант доставки вигадали», — говорить Орелі Нозач, жителька міста Жуенвіль-ле-Пон.
Французька влада вирішила частково й проблему з нестачею робочих рук на фермах. Через газети й телеканали тимчасово безробітних закликали до роботи в полі. І це спрацювало.
«Принаймні, я можу хоч щось робити під час карантину, а не сидіти вдома. Водночас і іншим допомагаю, і сама трохи грошей заробляю», — розповідає Аврора Шнайдер, безробітна офіціантка.
А в Брюсселі вирішили ухвалити спільний для всіх країн ЄС механізм порятунку бізнесу — як фермерського, так і всіх інших.
«Наразі Євросоюз — як інституції, так і країни-члени — мобілізував 2770 мільярдів євро. І це найбільша відповідь на європейську кризу за всю історію», — сказала Урсула фон дер Ляєн, президент Єврокомісії.
Насамперед Єврокомісія пропонує країнам-членам вдатися до німецької практики — скорочувати не працівників, а робочі години, а уряд їх оплачуватиме.
Ще одне призначення новоствореного фонду — допомогти фермерам та рибалкам. Для них доступ до цих грошей буде спрощено.
Джерело: propozitsiya.com