«Аграрний союз України» назвав зміни до законопроєкту про ринок землі «кісткою собаці»

Президент Аграрного союзу України Геннадій Новіков під час прес-конференції Штабу захисту української землі, що відбулася в Києві 13 січня, розкритикував найновіший варіант проєкту Закону «Про ринок землі», підготовлений до другого читання, пише propozitsiya.com.

«Зменшення максимального обсягу придбання землі однією особою з більш ніж 200 тис. га до 10 тис. га — це як кістка собаці», — сказав Геннадій Новіков. Він пояснив, що в Європі, де в більшості країн теж встановлено обмеження по кількості землі в руках одного власника, вони становлять не більше 500 га. «Але чи може собі дозволити український фермер купити тих самих 500 га? За більшістю прогнозів, ціни на землю на момент відкриття ринку становитимуть $1000–2000 за гектар. Чи знайдеться у фермера від півмільйона до мільйона доларів?», — продовжує Г. Новіков.

Президент Асоціації фермерів і приватних землевласників України Микола Стрижак додав, що в Польщі за максимального обсягу придбання землі в 500 га левова частка селян обробляє по кілька десятків або й узагалі кілька гектарів, тому що там землю може купити тільки той, хто живе й працює у відповідному селі, та й то лише після отримання дозволу з боку селянської громадської організації та органу місцевого самоврядування.

Тож на думку пана Новікова, спочатку потрібно провести інвентаризацію земель, а також навести лад у правоохоронній і судовій системі. Бо розпродавати землю особливо ризиковано ще з огляду на те, що в Україні чи не найгірший у Європі законодавчий захист права власності. Та, головне, на думку АСУ, — створити дієвий механізм фінансування викупу землі орендарями.

Як прогнозує Г. Новіков, за бажання всі необхідні зміни можна прийняти за рік-два, чи навіть швидше, особливо коли в парламенті монолітна більшість. А на цей час, на думку Аграрного союзу України, слід обмежити коло покупців землі державою і ОТГ, щоб ті, кому «горить», могли продати землю хоч комусь.

А вже коли буде створено дієвий механізм фінансування викупу землі фермерами і наведено лад у судовій і правоохоронній системі, на думку Аграрного союзу України, можна буде допускати на ринок і приватних осіб, але й тоді обмежити обсяги придбання землі 200 гектарами. І лише з часом, коли ринок уже сформується, як вважає Г. Новіков, на нього можна буде допустити юридичних осіб і підвищити поріг концентрації землі у одного власника.

 

Богдан Малиновський, [email protected]

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *