Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/koppst/htdocs/koppst.kr.ua/wp-includes/functions.php on line 6121
Частка кислих ґрунтів в Україні досягла 19% | ► КОППСТ

Частка кислих ґрунтів в Україні досягла 19%

На сьогодні кислі ґрунти займають 19% усієї території України. Ці цифри озвучив професор кафедри агрохімії, ґрунтознавства і землеробства Національного університету водного господарства і природокористування (м. Рівне) Сергій Веремеєнко під час прес-конференції в Києві, пише propozitsiya.com.

Він нагадав, що колись ця частка становила 14%. Зараз же, за його словами, кислі ґрунти займають щонайменше 11,5 млн га. При цьому 4,5 млн га це генетично кислі ґрунти, тобто, ґрунти, які протягом століть формувалися в відповідних екологічних умовах.

Решта ж — це сірі лісові й чорноземні ґрунти в тих природних зонах, для яких окислення ґрунтів не характерне. Тобто, вони окислилися внаслідок діяльності людини, а саме через специфіку агротехнологій, що застосовуються.

Зокрема, окисленню ґрунтів сприяють збільшення частки кальцієфільних культур, що вимагають нейтральної реакції рН, і порушення балансу живлення: підвищена частка азотних добрив, знижена — фосфорних і калійних і майже повне припинення внесення органічних, які містили багато кальцію й магнію. Велику роль відіграло й суттєве скорочення обсягів вапнування кислих ґрунтів. Так, якщо в радянські часи в Україні щороку вапнування проводилось на 1,5 млн га, то в 2019 р. — лише на 137 тис. га. Хоча окупність інвестицій у вапнування, за словами заступника директора Інституту аграрної економіки НААН України Ольги Ходаковської, становить 1–1,2 грн на кожну вкладену гривню, а в 2019 р. воно становило 1,3 грн. Адже на полях, де проведене розкислення ґрунту, врожайність пшениці на 5–6 ц/га вища, ніж до розкислення, кукурудзи — на 10–20 ц/га, а цукрових буряків — щонайменше на 50 ц/га.

Вихід науковці бачать у запровадженні державної програми, яка заохочуватиме сільгоспвиробників до вапнування кислих ґрунтів. Вони нагадали, що у США існує близько 30 програм з боротьби з деградацією ґрунтів, які включають розкислення, а в Японії 80% витрат на меліорацію ґрунтів оплачує бюджет.

 

Богдан Малиновський,  b.malinovskiy@univest-media.com

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *