У результаті вибуху в Бейруті місто отримало колосальні руйнування, понад сто людей загинули, тисячі поранені. За інформацією ліванських відомств, здетонувала велика кількість конфіскованої аміачної селітри, яка зберігалася на складах у порту.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на obozrevatel.
Як розповіла хімік Ольга Цигульова, експертка ГО «Агентство з хімічної безпеки», аміачна селітра (нітрат амонію) широко використовується в сільському господарстві як азотне добриво і у військовій промисловості — для виготовлення вибухівки.
За словами хіміка, зберігання селітри просто неба небезпечне. Також небезпечні в місці зберігання селітри відкритий вогонь, незагашений недопалок, іскри від зварювання. А у разі пожеж складів, у яких зберігається велика кількість аміачної селітри, можливі сильні вибухи. Наслідки НП ми й побачили в Бейруті.
Дмитро Гордейчук, керівник агентства «Інфоіндустрія», яке спеціалізується на агросекторі, розповів що в Україні аміачну селітру виробляють у Черкасах, Рівному та Сєвєродонецьку на заводах холдингу «Ostchem» (Дмитра Фірташа — Ред.).
Колишній в.о. голови правління АТ «Аграрний фонд» Іван Баришев розповів, що ситуація зі зберіганням небезпечних добрив в Україні не весела.
«Ситуація у нас не дуже, тому що все зберігається як попало й за все відповідає саме зберігач. Ми підписували договори саме зі зберігачами, саме вони були відповідальними за стан і умови зберігання. А ніхто з «зовнішніх» організацій на перевірку не приїжджав, каталися наші фахівці. Однак вони перевіряли лише кількість і якість добрив, не більше. Були зауваження щодо певних умов зберігання, але вони формувалися на вимогах страхових компаній, тому що всі добрива в нас були застраховані», — розповів Баришев.
Він уточнив, що така ситуація була зокрема й на підприємствах, які виробляють і зберігають аміачну селітру.
У деяких країнах аміачна селітра під забороною. Однак Михайло Соколов, член Наглядової ради Української ради бізнесу, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради в коментарі висловив думку, що Україна не може відмовитися від аміачної селітри, тому що обвалиться все сільське господарство.
За даними аналітиків «Інфондустрії», в 2019 році в Україні зросло споживання азотних добрив, а річне споживання аміачної селітри перетнуло позначку в два мільйони тонн.
На думку Соколова, незважаючи на те, що в нашій країні не було НП саме з цим добривом, після вибуху в Бейруті найближчим часом у нас можуть початися перевірки.
Правда, з перевірками все дуже непросто. У прес-службі Держслужби з надзвичайних ситуацій України повідомили, що питання умов зберігання добрив перебуває не в їхній компетенції.
Водночас на Інспекційному порталі є інформація, що на 14 вересня цього року заплановано перевірку ДСНС черкаського «Азоту», одного з трьох підприємств в Україні, які виробляють аміачну селітру.
Держслужба з надзвичайних ситуацій (ДСНС) буде перевіряти зокрема й дотримання підприємством законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Однак, не умови зберігання.
Також з’ясувалося, що за результатами перевірки «Азоту» в 2019 році Держслужбою з питань праці були виявлені порушення — в приписі 66 пунктів.
На момент публікації матеріалу журналістам OBOZREVATEL не вдалося отримати коментар у холдингу OSTCHEM, до структури якого входять підприємства, що випускають аміачну селітру.
Джерело: propozitsiya.com