Чому пшениця випадає на пізніх стадіях вегетації?

Нещодавно одне з господарств розповіло про свою біду. Ще зовсім недавно вони не могли намилуватися своєю пшеницею. Попри сухі зиму й початок весни вона виросла гарна, зелена. Але пішли дощі — і пшениця почала випадати. Отже, всі вкладення господарства пішли прахом. Хоча вкладали вони від душі, адже пшениця — європейської селекції, тому, наприклад, фунгіцидами обробляли неодноразово.

І такий випадок не єдиний. У чому ж справа?

Ясна річ, самого лише звернення «Пшениця випала, допоможіть!» і кількох фотографій недостатньо для точного встановлення проблеми, а, тим більше, надання ефективних рекомендацій. «Проблему слід розглядати в комплексі з урахуванням того, скільки було опадів, який стан кореневої системи, чи були приморозки», — зауважує начальник відділу розвитку продуктів агросервісу компанії KWS Ігор Давидюк. Він нагадує, що у випадку, коли продуктивної вологи бракує, пшениця може випасти і в фазі прапорцевого листка.

Однак у наведених вище прикладах пшениця простояла всю посуху і випала лише після початку дощів. Але й на цей випадок фахівці мають версію: вони вважають, що відмирання кореневої системи могло початися раніше, під час посухи. І коли знову пішли дощі, коренева система була вже не в змозі відновитися. Намокання збільшило вагу надземної частини рослини так, що слабка коренева система вже не могла її далі тримати.

«Переломлення стебла внизу є наслідком комбінації загущення посівів та ураження хворобами», — говорить заступник директора з наукової роботи Інституту фізіології рослин і генетики НАН України, доктор біол. наук Віктор Швартау.

Цими хворобами, на його думку, могли стати скоріше за все кореневі або прикореневі гнилі. В цьому випадку фунгіцидні обробки, навіть неодноразові і оригінальними препаратами, могли не дати очікуваного ефекту.

«Всі наявні на ринку фунгіциди йдуть рослиною знизу вгору і жоден не йде згори донизу», — говорить Віктор Швартау. Відтак скільки б фунгіцидів не вносили, нижній ярус рослини все одно залишається незахищеним.

Про прикореневі гнилі як про поширену причину випадіння пшениці на пізніх стадіях вегетації говорить і Ігор Давидюк. Він додає, що нерідко причиною випадіння можуть бути вірусні хвороби. А вони цього року на озимих зернових особливо поширені, насамперед карликовість та жовта мозаїка пшениці. Остання, за спостереженнями фахівців, цього року характерна для південних областей.

«Завдяки м’якій зимі надзвичайно добре перезимували попелиці, які виступають рознощиками вірусів», — пояснив Ігор Давидюк.

Характерна ознака ураження пшениці вірусами — пожовтіння і випадіння плямами по всьому полю.

Але точно встановити причину випадіння може тільки аналіз зразків рослин у лабораторії.

 

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *