З початком нового сезону ціни на соняшник і, відповідно, олію можуть різко обвалитися. Такі прогнози озвучив директор аналітичної фірми «УкрАгроКонсалт» Сергій Феофілов 22 квітня в ході вебінару «Олійний сектор: Зростання цін — де психологічна межа?», пише propozitsiya.com.
Він пояснює, що за нинішніх цін, які, за даними асоціації «Укроліяпром», становлять 24–24,5 тис. грн./т на соняшник і $1540–1580 за тонну на олію, українська продукція не конкурентоздатна на зовнішніх ринках. У підтвердження своїх слів експерт наводить дані про те, що за перші три тижні квітня не було експортовано жодної тонни насіння соняшнику. «Через різке зростання різниці в ціні на різні рослинні олії не на користь соняшникової покупці стали переключатися на інші види олій. Не став винятком навіть Китай, який відчував дефіцит рослинних олій», — сказав Сергій Феофілов. Він додав, що коли зазвичай експорт олії з України в лютому-березні зростав порівняно з січнем, то цього року він знизився.
Зменшився також загальний з початку сезону експорт олії на традиційні наші ринки збуту — до Індії та ЄС. Та й експорт до Китаю зріс винятково за рахунок листопадового сплеску, коли поставки олії здійснювалися ще за форвардними контрактами, тобто, за «нормальними» цінами.
Зниження темпів експорту через подорожчання українських соняшнику та олії призвело до накопичення чималих запасів. Так, запаси олії в портах України в квітні досягли пів мільйона тонн, тобто рівня аналогічного місяця минулого року. Різниця тільки в тому, що нинішнього сезону вони постійно зростають, тоді як торік вони почали знижуватися ще в лютому.
З огляду на те, що «УкрАгроКонсалт» оцінює «надлишковий» обсяг олії на українському ринку в нинішньому МР у 5650 тис. т, а підписаний днями меморандум обмежує експортну квоту в 5380 тис. т, очікується, що до початку нового сезону на українському ринку сформуються запаси у більш ніж пів мільйона тонн насіння соняшнику врожаю 2020 року. Тим часом «УкрАгроКонсалт» наразі очікує, що врожай соняшнику-2021 в Україні і в решті країн Чорноморського регіону досягне майже рекордних рівнів. Звичайно, якщо за цей час не станеться ніяких погодних катаклізмів. Наприклад, потенціал експорту олії в 2021/22 МР «УкрАгроКонсалт» оцінює в 6,4 млн т.
Все це, на думку С. Феофілова, здійснюватиме неабиякий тиск на ціни в напрямку зниження: так, уже зараз удачею для виробника вважається укладення форвардного контракту на соняшник по $500–550 за тонну. А спотові ціни, очевидно, будуть ще нижчими.
Джерело: propozitsiya.com