Діряві засіки: куди зникає зерно з Держрезерву України

Щонайменше 30 країн світу опинилися в зоні гуманітарної катастрофи, заявляють в ООН. За даними організації, багатьом країнам загрожує голод. 

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на news.finance.

В Україні цього року теж очікується не дуже хороший урожай. До того ж з’ясувалося, що справи з державним резервом йдуть не кращим чином — аудит викрив нестачу 150 тис. тонн зерна. Це три тисячі вагонів. Чиновники запевняють, що зерно «з’їли миші». Але чим же у випадку біди годуватимуть українців?

Щоб розібратися в ситуації з Держрезервом, журналісти перевірили звіт Рахункової палати. Документ було опубліковано ще навесні 2019 року, більш свіжого звіту знайти не вдалося. У звіті містяться дані про діяльність резерву за попередні роки. Цифри вражають — 1,7 млрд гривень, виділених на управління матеріальними цінностями Держрезерву, були використані неефективно. Згідно з документом, в Держрезерв закуповували товари без підтвердження якості. Це завдало збитків на 318 млн гривень.

Президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко не здивований. Він запевняє, що вкрасти мільйони гривень на закупівлі дуже просто.

«Якщо у вас пшениця другого класу, її завжди вартість вища. Якщо порівнювати з четвертим класом, то відсотків на 30. Ви можете її замінити на продукцію четвертого класу. І сказати, що через якісь обставини якість впала, а за це отримати різницю у незаконний спосіб», — пояснює фахівець.

А ще в Держрезерві неодноразово знаходять прострочені продукти. Так сталося, наприклад, в кінці 2019 року, коли Державне бюро розслідувань виявило на складах «прострочку» на 60 млн гривень.

«Корупція. Це ж державне підприємство. І всі проблеми, які притаманні державним підприємствам, притаманні й Держрезерву. Зникає зерно, невідомо куди», — зазначає доцент Київської школи економіки Олег Нів’євський.

«Порахували кількість гризунів, яка в природі існує. Виходить, треба, щоб була атака мишей з усього ЄС або, скажімо, з Росії… Тобто вся територія Росії може дати таку кількість гризунів, яка могла б з’їсти ту кількість зерна, що зникає в Україні за рік», — додає Козаченко.

Втім, правоохоронці вже активно шукають цих «мишей». Запевняють: у кожного «гризуна» є ім’я і прізвище.

«Національна поліція почала кримінальне провадження за статтею «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем». Вірю, що так звані «миші» в чиновницькій подобі будуть не тільки встановлені, покарані, але й відшкодують збитки, завдані державі і мільйонам наших громадян», — зазначає радник міністра внутрішніх справ Михайло Апостол.

Ці мільйонні збитки владі вже, схоже, набридли. У Мінекономіки тепер планують забезпечити продовольчу безпеку за новою схемою.

«Забезпечення продовольчої безпеки здійснюється через нові інструменти, не в рамках Держрезерву. Це дійсно застарілий радянський інструмент. Держава через форвардні закупівлі або через інші інструменти створює для себе запас на комерційних підприємствах. Тобто все прозоро, все оновлюється», — пояснює міністр економіки Ігор Петрашко.

 

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *