Європейський сценарій передбачає дотування фермера, але в Україні дуже великий відсоток задіяних у цій сфері, так що це фінансово неможливо. Американський сценарій розвитку передбачає підвищення ефективності виробництва, і він найбільш прийнятний для українського фермера і держави.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на УНН.
Чому це саме так, у коментарі детальніше розповів заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Михайло Соколов.
«Перша модель — це розвиток за рахунок дотацій, коли метою є не вирішення економічних проблем, а вирішення проблем соціальних. Найбільш яскравим прикладом такого розвитку є Європейський союз, де дійсно досить багато малих фермерів, але ця система існує за рахунок масованих державних дотацій. У принципі, такий рівень державних дотацій в Україні фізично неможливий, тому що у нас аграрний сектор важить багато, і відповідно ми просто не можемо дозволити собі таких дотацій», — пояснює він.
Тому оптимальним сценарієм розвитку сільського господарства є американська модель, у якій держава вкладається в розвиток фермера, надаючи йому доступ до технологій і всього необхідного, що може підвищити його продуктивність.
«Другий підхід, це коли сільське господарство розвивається за рахунок підвищення ефективності виробництва. Найбільш яскравий приклад — це Сполучені Штати Америки. І тоді ми приходимо до того, за рахунок чого можна конкурувати: за рахунок появи нових технологій, за рахунок ефекту економії масштабів. Це роботизація, це широкозахватна техніка, це управління комбайнами через супутники і так далі. Тобто це все капіталомісткі технології, які знижують частку ручної праці в сільському господарстві», — пояснив Соколов.
Саме цей сценарій, за його словами, дає захист маленькому фермеру і шанс «вирости» в середнього, а там — об’єднатися в кооперативи і надавати якісну продукцію на експорт.
«Наше завдання підтримкою маленького фермера перетворити його в середнього, який вже зможе конкурувати і об’єднуватися в кооперативи. Тому що якщо вони залишаться малими, то їх міжнародна конкуренція підіб’є. І ми не зможемо їм допомогти, тому що у нас в найближчі десятиліття не буде грошей для того, щоб надавати їм державну підтримку на рівні, порівнянному з ЄС», — підкреслив він.
Джерело: propozitsiya.com