Найбільший ризик для України – відкрити сектори економіки зарано і вдруге призупинити економіку, розповів Олексій Кущ, експерт із питань економіки Інституту Growford.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Gazeta.ua.
“Головна проблема в тому, що в нас немає адаптивної епідеміологічної і карантинної ситуації. Коли в інших країнах говорять про секторальне відкриття економіки, там є чітка економічна модель і вона є похідною від карантинної. Базується на вибірці даних на основі масового тестування людей. В нас немає презентабельної вибірки щодо карантину і всі рішення приймаються безпідставно. Є ризик того, що в травні буде послаблення карантину, а в червні може бути рецидив. Якщо економіку доведеться послабити вдруге – це буде найгірший сценарій”, – зауважив економіст.
Різні сектори економіки будуть так чи інакше тиснути на владу для того, щоб отримати певні економічні послаблення.
“Наслідки для виробників катастрофічні. Фермери не є потужним бізнесом із великим запасом ліквідності. Якщо сезон утрачається, то втрачається сам бізнес. Уряд мав би це врахувати і дати послаблення такому бізнесу”, – каже Олексій Кущ.
Маємо певний дефіцит продуктів в Україні другий рік. І карантин на це впливу не мав. Криза у сільському господарстві розпочалась раніше.
“Останні декілька років скорочується виробництво в домашніх та фермерських господарствах. Збільшується виробництво в великих аграрних компаніях, які спеціалізуються на монокультурах. Другий рік йдемо шляхом спрощення профілю аграрного виробництва, і фактично цього року і наступного ми будемо переходити на експорт монокультур: кукурудзи, рапсу, соняшнику, пшениці. А імпортувати будемо овочі, фрукти. Ми вже стикнулися з дефіцитом молочної сировини: вирізається молочне стадо, тваринництво фактично в занепаді. Єдине, що розвивається – птахофабрики. За рахунок олігархів у цьому бізнесі. Тобто держава фактично знищує малі фермерські господарства і підтримує агрокомплекси”, – пояснив експерт.
“Україна не має можливості продовжувати карантин на тривалий час. Почне виходити з нього як тільки пройде пік захворюваності. У президента і його Офісу є чітке розуміння, як повинна рухатися Україна у даному випадку. Українська економіка в базовому сценарії, який представляє Кабмін – це мінус 5% 2020-го”, – розповів радник президента з економічних питань Олег Устенко.
Джерело: propozitsiya.com