Від двох до трьох гривень за кілограм картоплі пропонують перекупники у Новгород-Сіверському районі. Вона дешевшає другий рік поспіль, собівартість навпаки росте. Про це розповіли фермери, які спеціалізуються на вирощуванні картоплі. Через війну їм довелося зменшити площі під посадку. Наступного року планують садити картоплі ще менше.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Суспільне Чернігів.
Фермер з Авдіївки Дмитро планує продати перекупникам картоплю, яку виростив, по 2,50. Таку ціну пропонують за кілограм насіннєвої картоплі. Це нижче собівартості, каже Дмитро, але поспішає продати. Картопля в нього вродила добре, але зберігати нема де, продає, щоб не везти на смітник.
«Мало. Солярка по п’ятдесят гривень, картопля по два п’ятдесят, гречка по сто, яйце – сто…».
В селах Авдіївка та Шаболтасівка Понорницької громади картоплю на продаж вирощують в кожному домогосподарстві.
«Правда. У кожному дворі, навіть пенсіонери. дуже багато у нас картоплі. За рахунок картоплі ми жили повністю», – каже житель Авдіївки Федір.
Старостат налічує понад тисячу домогосподарств, кожна родина висаджує від гектара картоплі. Тих, хто обробляє понад сто, вважають великими фермерами. Таких на два села — півтора десятка. Федір засаджує картоплею пару гектарів.
«У кожному дворі техніка, своя земля, є чим обробляти. Оце проблеми зі збутом є. війна внесла свої корективи. З України, кажуть, шість мільйонів виїхало, і такі міста, які брали картоплю: Харків, Маріуполь, Донецька область – Слов’янськ, Краматорськ. Зараз ніхто не їде».
Навесні фермер висадив удвічі менше картоплі. Новий врожай не продається. Вирішив — поки що картоплю не продавати. Зберігає її у нежилій хаті. Роблять так і його односельці, бо інших сховищ не мають.
«Того року дуже багато картоплі люди на смітник вивезли, в основному це була насіннєва картопля, бо збуту не було. Цього року, думаю, ситуація буде ще гірша – і велику картоплю. Збуту зовсім нема», — розповіла староста села Валентина Ментій.
Через відсутність збуту навесні вивіз картоплю на смітник і фермер з Новгород-Сіверської громади Владислав. Обробляє землю на прикордонні. Цей сезон для нього збитковий.
«Якщо я витратив 40 тисяч на гектар, я зібрав 27 тонн з гектара, 70% у мене на виході – товарної картоплі. Це 15 тонн з гектара. 15 тонн множимо на 2 гривні 50 копійок – ми заробляємо з гектара 27 500 гривень, а вклали 40 000. у нас збиток – 2500 гривень на гектарі».
Щоб продати картоплю, возить її в Київ. Там ціна до шести гривень за кіло. Через проблеми зі збутом площі під бульбу зменшив з 13 до 8 гектарів.
«Якщо цінова політика не поміняється, то хто більше посадив картоплі, той більше влетів. Наступного року ми просто фізично її не посадимо. Хай краще земля відпочине».
Джерело: propozitsiya.com