Україна є одним із лідерів глобального потепління. За даними відділу агрометеорології Укргідрометцентру, клімат у нашій країні теплішає швидше за середню зміну глобальної температури у світі. А це може призвести до збільшення активності та зміни ареалу розповсюдження хвороб та шкідників.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на прес-реліз ALFA Smart Agro.
Вже сьогодні можемо говорити про поширення окремих хвороб озимих та збільшення захворюваності зернових культур у порівнянні з минулими роками.
В останні рік-два на полях України частішають сажкові хвороби. Наприклад, летюча сажка раніше була характерною для південних регіонів країни, а в останні роки почала проявляти себе у центральних та північних областях. Зростає частка ураження твердою сажкою, особливо за пізніх строків посіву та у посушливих регіонах, де через відсутність вологи у ґрунті є невчасні сходи озимини. Нагадує про себе й карликова сажка. Ця хвороба за останні роки поширилася із західних областей на всю територію держави.
Також науковці відмічають збільшення кількості випадків ураження кореневими та прикореневими гнилями. Список поширених хвороб доповнюють маловідомі назви. Наприклад, гібелліноз останні декілька років з’являється у посівах озимини на Півдні. Також уже декілька років в Україні виявляють пітіозну кореневу гниль. Ще однією «новинкою» для наших аграріїв став нігроспороз на зерні озимої пшениці. Раніше ця хвороба зустрічалася лише на кукурудзі.
На думку Олега Дерменко, канд. с.-г. наук, керівник напрямку продакт-маркетингу ALFA Smart Agro, поряд зі змінами клімату важливою причиною поширення грибних хвороб є порушення сівозміни. Адже патогени можуть зберігатися в ґрунті 5-7 років, тоді як культура повертається на поле вже через 2-3 роки, а іноді й через рік.
«Є хвороби, як от гіббеліноз, які сьогодні можна проконтролювати лише дотриманням сівозміни та знищенням рослинних решток. Однак від більшості інфекцій насіння захистить ефективний багатокомпонентний протруйник.
Наприклад, популярний продукт ALFA Smart Agro Авіценна (тебуконазол, 50 г/л +, прохлораз, 250 г/л + крезоксим-метил, 50 г/л) має три діючі речовини, а тому ефективно захищає від фузаріозних кореневих гнилей, гельмінтоспоріозів (кореневих гнилей та плямистостей листя), а також від снігової плісняви — ще однієї хвороби, яку все частіше виявляють у нетипових для неї регіонах», — сказав Олег Дерменко.
За словами фахівця, окрім тривалої захисної, Авіценна має також рістстимулювальну дію, а тому сходи з обробленого Авіценною насіння з’являються зазвичай на 3-4 дні раніше. Це має важливе значення для кращої перезимівлі рослин та їх стійкості до стресових умов.
Джерело: propozitsiya.com