Тимофій Милованов
Міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України Тимофій Милованов пояснив, чому ціни на яблука впали в минулому році, але виросли в цьому, і чому з цибулею сталося все навпаки.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на east-fruit.com.
«Допомога дня. Чому ціни на яблука впали в минулому році, але виросли в цьому, і чому з цибулею сталося навпаки — ціна сильно виросла в минулому році, але повинна впасти в цьому?
Зміна цін на продукти залежить від великого ряду факторів: інфляції, зміни кон’юнктури ринку — попиту і пропозиції, зміни вартості виробництва та ін. Найважливіша, на мою думку, рушійна сила подібних змін — це зміна пропозиції на ринку. Розберу два кейса: з яблуками і цибулею.
У минулому році урожай яблук був рекордним для України (1,46 млн тонн), в результаті чого істотне збільшення пропозиції яблук на ринку призвело до значного тиску на їх ціну в бік зменшення (в результаті маємо зменшення ціни на 42,7%). У цьому році не передбачається рекордного врожаю, а значить, пропозиція буде меншою в порівнянні з минулим роком. Є зворотний ефект — збільшення ціни на 56,4%», — пише Тимофій Милованов.
«Зворотна ситуація відбувається з урожаєм ріпчастої цибулі. Минулий рік характеризувався одним з найнижчих рівнів урожаю даної культури за останні 10 років (883,9 тис. тонн), що призвело до зростання цін в більш ніж утричі. За нинішніми прогнозами, врожай повинен бути більше, а тому ціна на ріпчасту цибулю стрімко падає.
Така ж логіка стосується цін і на інші продукти харчування. Зміна цін — це важливий компонент ринкової економіки, який надає сигнали виробникам для прийняття управлінських рішень. Яких саме рішень? Збільшувати пропозицію тих товарів, на які ростуть ціни, і зменшувати пропозицію тих товарів, на які ціни падають», — додає Милованов.
Джерело: propozitsiya.com