За декілька років після аварії на ЧАЕС, всі землі, що зазнали суттєвого радіоактивного забруднення були поділені на 3 категорії, залежно від рівня забруднення та наявності населення.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на life.pravda.com.
Окрім зони відчуження, яка повністю розташована у межах Київської обл. і лише в якій було повністю евакуйоване населення у 1986 році, з господарського обігу були також виведені значні площі земель у Житомирській обл., що потрапили до зони безумовного (обов’язкового) відселення, або так званої 2-ї зони радіоактивного забруднення.
Згідно з чинним законодавством, на радіоактивно забруднених землях у межах зони безумовного відселення, як і в зоні відчуження, забороняється ведення с/г діяльності без спеціального дозволу Державного агентства з управління зоною відчуження (ДАЗВ).
За даними ГУ Держгеокадастру в Житомирській обл., станом на початок 2016 р. на Житомирщині налічувалось понад 33 тис. га радіоактивно забруднених с/г угідь, які заборонено використовувати у виробництві. Найбільша їх площа припадала на колишній Народицький р-н — 22,19 тис. га.
Всі ці землі перебувають у державній власності, юридично не потрапили під приватизацію, і так само не підпадають під передачу у власність громад в рамках підписаного 24 травня закону щодо «дерегуляції земельних відносин». Однак, реальність така, що значна площа цих земель перебуває в господарському обігу вже досить тривалий час, і вона постійно збільшується.
Співставивши межі земельних ділянок 2-ї зони забруднення, кадастрові номери яких було отримано від Держгеокадастру, зі свіжими супутниковими знімками, ми виявили, що значна частина цих земель вже тривалий час використовуються для орного землеробства.
Поруч також обробляються землі приватної та комунальної власності, які не були офіційно включені до 2-ї зони радіоактивного забруднення. Якщо взяти супутникові знімки за попередні роки, наприклад за 2017, то побачимо схожу картину — вирощування с/г рослин на землях, які офіційно визнані радіоактивно забрудненими і виключеними з господарського використання.
Однак, деякі ділянки почали оброблятись пізніше, але жодна не була вилучена з використання за цей час.
Така сама ситуація і з землями навколо смт. Народичі. Тільки тут площі залучених у вирощування с/г культур радіаційно забруднених земель значно більші — близько 2,5 тис. га, які обробляються щонайменше із весни 2017 року. При цьому, ДАЗВ, у відповідь на наш запит чітко вказало, що «не видавало жодних спеціальних дозволів на ведення с/г діяльності на землях зони безумовного відселення».
А отже, вся с/г діяльність в межах цієї зони, зокрема на розглянутих вище ділянках здійснюється незаконно.
Аналогічна ситуація спостерігається і в інших районах Житомирщини. При цьому офіційно, згідно з даними Публічної кадастрової карти, ці ділянки не надані нікому в оренду, і обробляються нелегально.
Тому можна констатувати, що держава абсолютно не виконує своїх функції із забезпечення контролю за природокористуванням на радіаційно забруднених землях, що проявляється не тільки в масових рубках у Чорнобильській зоні, але й у відкритому вирощуванні с/г культур та заготівлі сіна на небезпечних радіаційно забруднених землях.
Джерело: propozitsiya.com