Як зростання цін на сировину вплине на Україну

Україна залежна від динаміки сировинних ринків, тому поточне зростання світових цін може стати неприємним сюрпризом для українців.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на epravda.

По-перше, зростання цін на нафту і газ боляче вдарить по платіжному балансу. У 2020 році енергетичний імпорт суттєво скоротився на тлі карантину, тоді як завдяки зростанню цін на продукти та метали українські експортери виграли.

У 2021 році умови зовнішньої торгівлі можуть погіршитися, адже ціни на енергоресурси зростатимуть чи не найбільше з-поміж усіх сировинних товарів.

«Послаблення карантину спричинить різке зростання попиту на пальне, а значні обмеження в пропозиції нафти вже призводять до ринкового дефіциту. Отже, ріст цін на нафту у 2021 році може перевищити 40%», — вважає Мартиненко.

Хоча зростання цін на товари українського експорту може компенсувати втрати економіки від подорожчання енергоносіїв.

«Враховуючи прогнозовані зміни цін на ринках прокату, енергоносіїв та зерна, торговельний баланс за вартістю між українським експортом та імпортом щодо згаданих торговельних позицій порівняно з 2020 роком суттєво не зміниться.

Якщо торговий баланс між українським експортом та імпортом у 2020 році щодо зазначених груп становив 8,75 млрд дол., то у 2021 році, за нашими оцінками, цей показник становитиме 8,8 млрд дол.», — вважає директор Укрпромзовнішекспертизи Володимир Власюк.

По-друге, зростання цін на товари українського експорту хоч і позитивно впливатиме на платіжний баланс, однак тиснутиме на продовольчу інфляцію. У Нацбанку очікують, що в червні річна інфляція може перевищити 8%.

Уряд на майбутнє зовнішньої торгівлі дивиться оптимістично. Щонайменше — на найближчі кілька років. 

«З точки зору цін на сировину цей суперцикл піде на користь Україні», — каже торговельний представник України Тарас Качка.

Що це означає для гривні? Поки що аналітики не поспішають оновлювати свої прогнози стосовно курсу валют. Наприкінці 2020 року в прогнози вже закладали відновлення світової економіки та зростання цін на сировину.

У Concorde Capital очікують, що долар наприкінці року коливатиметься близько позначки 28,5 грн. У групі ICU вважають, що всередині року долар може впасти до 27 грн, однак потім гривня буде поступово девальвувати.

Ситуація на зовнішніх ринках сировини — не єдиний фактор, що формує курс гривні. Наприклад, попри сприятливі торговельні умови у 2020 році гривня все одно «просіла» на 17% щодо долара під впливом психологічних факторів.

Тож і у 2021 році є всі шанси уникнути драматичного зростання курсу валют, зокрема в разі збереження припливу інвестицій нерезидентів у державний борг.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *