Валерій Мартишко
Епідемія коронавірусної інфекції зачепила всі сфери життя українців і неминуче призведе до економічної кризи. Як виживатиме аграрний сектор після аномально теплої зими, розповів аграрій і депутат Бориспільської міської ради Валерій Мартишко.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на i-visti.com.
Реакція аграріїв на загрозу коронавірусу — чи вплине карантин на посівну?
Що б не сталося — ми в полі. Ніщо не може вплинути на початок посівної, може зупинити тільки одне — якщо не буде кому працювати. Колись прадіди казали: «Гроб теши, а хліб паши». Ми вже розпочали посівну: відсіяли ранні зернові — ячмінь, яру пшеницю, овес. Чекаємо погоди, щоб сіяти кукурудзу та соняшник.
Озимі ослаблені, але чекаємо тепла, щоб вони відновили вегетацію. Тоді будемо вносити мікродобрива, стимулятори тощо. Якщо буде волога в землі, то проблем із хлібом не буде. Але якщо дощі не випадуть, тоді важко. Земля суха!
Через пандемію, чи є передумови для проблем із продовольством?
Поки ні, потенціал в аграріїв хороший. Кажуть, коронавірус обвалить ринки сировини й постраждає Україна, як один із великих постачальників сировини. Впевнений, що зерно буде користуватися попитом. Перспективи оптимістичні. На даний час для аграріїв більша, ніж коронавірус, загроза — відкриття ринку землі, бо купити її ні за що. Якщо у нас заберуть землю як основний засіб виробництва, ми станемо нічим. Кредитів немає, а після кризи тим більше.
Сподіваюся, у Президента вистачить виваженості, щоб не підписати закон про землю, якщо його проголосує ВР. Інакше катастрофа. Агрохолдинги (а тільки вони зможуть купити землю) не годують людей, світ годують фермери, все тримається на них. Навіть в 2014 році, коли почалася війна, було менше клопотів. Ми не думали так погано про своє майбутнє, як зараз.
Чи вистачає робочих рук? Немає паніки серед людей?
У нас гарна соціальна програма для людей, тому до нас ідуть працювати. Всі оформлені офіційно, платимо податки, виплачуємо вчасно за паї, хоча податкове навантаження високе, до 50%. Проводжу роз’яснювальну роботу, як себе вести в період карантину. За свій рахунок закупив для всіх маски й дезінфікуючі. Хтось відчуває нездужання чи захворів ГРВІ — відразу перевіряємо, робимо всі аналізи, лікуємо, годуємо за свій рахунок. Питання здоров’я на контролі, адже якщо не стримаємо вірус, то завтра нікому буде сісти за кермо трактора.
Джерело: propozitsiya.com