«Механізм викупу ділянок, наданих свого часу в постійне користування, зараз не працює», — заявив Сергій Пагер, керуючий адвокат Адвокатського бюро «Сергія Пагера», під час вебінару «Право постійного користування землею після відкриття ринку землі» 15 червня, пише propozitsiya.com.
Водночас він висловив сподівання, що механізм запрацює з 1 липня з відкриттям ринку сільськогосподарських земель.
«Спеціального порядку викупу земель, наданих у постійне користування, не існує», — продовжив С. Пагер. Тому бажаючим викупити подібну ділянку він порадив звернутися до ради ОТГ, яка має прийняти рішення про викуп ділянки. Тоді потрібно виготовити землевпорядну документацію, затвердити її, а потім нотаріально оформити. Отже, як бачимо, процедура викупу ділянок, наданих у постійне користування, не така проста.
До того ж нерідко постійним користувачам ділянок доведеться звертатися до суду. Наприклад, для реєстрації права постійного користування за фермерським господарством. В цьому може виникнути необхідність, якщо право постійного користування для ведення ФГ було надано фізособі ще до створення господарства. Адже, згідно закону, використовувати ділянку може тільки та особа, якій вона дана в користування. Отже, ФГ не має права використовувати ділянку, надану фізособі.
Ще поширенішою проблемою для користувачів таких ділянок є перехід ФГ до спадкоємця. Донедавна якщо такі особи й отримували свідоцтво на спадщину на право постійного користування землею, прокуратура скасовувала ці свідоцтва. Успадкувати можна було корпоративні права ФГ, яке має ділянку, надану в постійне користування, але якщо у ФГ був якийсь статутний капітал (хоча б 1000 грн). Якщо статутного капіталу не було, то й успадкувати корпоративні права неможливо. Тому в випадку відмови нотаріуса реєструвати право успадкування користування земельною ділянкою теж доводиться йти до суду.
Нерідко держакти на право постійного користування не внесені в публічну кадастрову карту, а якщо й внесені, то не внесені відомості про користувача такої ділянки. Все це створює чималі труднощі для бажаючих викупити ділянки, надані в постійне користування. Тим часом усім охочим це зробити слід поспішити: розроблено законопроєкт, який ліквідовує постійне користування землею, і його збираються прийняти вже незабаром після відкриття ринку землі.
Джерело: propozitsiya.com