Мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення діятиме до ухвалення закону про обіг в Україні сільгоспземель, зокрема у часовий проміжок з 1 до 20 січня 2019 року, вважає радник юридичної фірми “Астерс” Анжеліка Ливицька. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Інформаційне агентство “Інтерфакс-Україна”.
“Юридично мораторій є чинним до ухвалення і вступу в силу закону України про обіг земель сільськогосподарського призначення, варіантів якого існує безліч, і ми не знаємо, коли його буде розглянуто і прийнятий. Часовий проміжок – з 1 до 20 січня 2019 року – або будь-який інший взагалі не мають значення, оскільки до прийняття і вступу в силу зазначеного закону мораторій діятиме”, – сказала вона, коментуючи заяву депутата Олексія Мушака.
Заява депутата ґрунтувалося на тому, що мораторій було проголосовано 20 грудня 2018 року о 17:53, о 17:54 було зареєстровано постанову парламенту про скасування результатів голосування. За словами О. Мушака постанова щодо мораторію не вступить у силу раніше 20 січня, що, на його думку, означає фактичну відсутність мораторію в період з 1 до 20 січня 2019 року.
“Чисто практично охочі проігнорувати мораторій мають звернутися до нотаріуса за висновком, наприклад, договору купівлі-продажу сільгоспземлі. Такий вид договорів має бути у письмовій нотаріальній формі. За результатами оформлення договору нотаріус має внести зміни щодо власника землі до реєстру прав. Але, враховуючи мораторій, нотаріус відмовить в укладенні такого договору і, відповідно, не зареєструє перехід права власності на землю від однієї особи до іншої”, – сказала вона.
Юрист наголосила, що договір про перехід права власності на землю, яка не завершується перереєстрацією права власності на землю з одного власника на іншого, “взагалі не має сенсу і будь-якої юридичної значимості”.
“Сторони, звичайно, можуть намагатися надалі оскаржити в суді відмову нотаріуса укласти такий договір на підставі рішення ЄСПЛ у справі “Зеленчук і Цицюра проти України”, але не факт, що суд стане на їхній бік і неясно, як довго і як дорого обійдеться сторонам розгляд цього спору в суді і як далі вони реалізовуватимуть таке рішення суду”, – резюмувала Ливицька.
“Купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв), зазначених вище, буде реалізовано за умови набуття чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення. Фактично це означає, що дія мораторію обмежена не лише тимчасовою датою, а й ухваленням та введенням в дію закону про обіг земель сільгосппризначення”, – пояснила Ливицька.
Юрист наголосила, що ці два обмеження діють спільно.
“Якби парламент не продовжив термін дії мораторію до 1 січня 2020 року, юридично він все одно залишається чинним до ухвалення і вступу в силу закону про обіг земель сільськогосподарського призначення. Так зване “продовження” мораторію щодо терміну – це чистої води популізм, причому юридично безграмотний, розрахований лише на голоси потенційних виборців”, – резюмувала юрист.
Джерело: propozitsiya.com