На схемах навколо експорту зерна Держпродспоживслужба «заробила» $12 млн

СБУ викрила корупційну схему, завдяки якій недобросовісні українські чиновники наживалися на експорті зерна. Схема активно запрацювала майже рік тому.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Цензор.НЕТ.

Україна експортує зерно й сільгосппродукцію зокрема з Одеської області. Але перед тим, як кораблі із зерном відправляються за кордон, воно має пройти експертизу, в якій якраз і почала функціонувати злочинна схема.

Як діяла схема

Експортери направляють до Держпродспоживслужби свій товар для отримання фітосанітарних сертифікатів на нього. Це документальне підтвердження того, що він відповідає вимогам безпеки і не містить різних шкідників та хвороб. Такі документи на Одещині видавали незаконно – за хабар.

Керує цим начальник Департаменту контролю в сфері насінництва та розсадництва, карантину та захисту рослин, за якістю зерна Держпродспоживслужби Вікторія Сідляренко. Саме вона покриває та прикриває учасників схеми.

А перший заступник начальника Держпродспоживслужби в Одеській області Святослав Літошко за її негласним погодженням організовує та координує «роботу». Він фактично управляє вказаною установою і відповідає за одеські лабораторії. Робить це через начальника управління захисту рослин Держпродспоживслужби в Одеській області Євгена Железняка.

Самі ж експертизи проводить державна установа «Одеська обласна фітосанітарна лабораторія», яку фактично контролює Алла Олефір (донедавна перебувала на посаді першого заступника начальника лабораторії, а зараз є начальником відділу експертизи). Вона наказує, які результати мають бути відображені в протоколі досліджень, тому спеціалісти лабораторії самостійно не приймають рішення.

За вказівкою Олефір вносять недостовірні дані в протоколи фітосанітарної експертизи, що в наслідку впливає на прийняття рішення фітосанітарним інспектором про видачу фітосанітарного сертифікату. Щоб його отримати, компанії-експортери мають сплатити данину в розмірі 40 центів з кожної тонни експортованої продукції.

У разі відмови дати хабар запускаються бюрократичні процедури – спеціалісти «Одеської обласної фітосанітарної лабораторії» вносять неправдиві дані у результати досліджень із нібито «виявленими шкідниками». Після цього приймається рішення про відмову у видачі сертифікатів, що фактично перешкоджає господарській діяльності експортерів.

Координують вказане також чинний  заступник начальника «Одеської обласної фітосанітарної лабораторії» Ольга Тітлянова та колишній начальник управління фітосанітарної безпеки Держпродспоживслужби в Одеській області Інна Непомняща.

Як «рішали» питання

Після того, як компанія-нерезидент все-таки заплатить хабар, одеська лабораторія направляє попередні результати експертиз до «Центральної фітосанітарної лабораторії» в Києві, якою нібито робиться арбітраж. Це повторна «незалежна експертиза», після якої шкідники зі зразків продукції раптом зникають, і виноситься позитивний висновок дослідження, на підставі якого видаються вже сертифікати. Тобто експортери сплачують «повз касу» за нездійснену роботу.

Хабар йде на рахунки ключових фумігаційних компаній – ТОВ «Агріка Україна» (власник та директор Сергій Мороз), ТОВ «Бриз Лайт» (директор Валентина Ковчук) та ТОВ «Трейд Уінд» (Олександр Рожков). Потім задля приховання протиправної діяльності всі вказані кошти пересилаються на рахунки вже болгарської компанії-нерезидента «FOXLOGISTIC LTD», контроль над якою пов’язують із колишнім чиновником Держпродспоживслужби в Одеській області Сергієм Поповським. І тоді вже інспектори видають фітосанітарний сертифікат для експорту сільськогосподарської продукції.

Скільки зібрали данини за рік

Всього за цей рік вивезено 28 мільйонів тонн зерна. Таким чином «схемщики» назбирали 12 мільйонів доларів. СБУ днями провела масштабні обшуки у фігурантів вказаної схеми та знайшла докази їхніх протиправних дій. Деяких з них затримали та доставили до Києва. Вони отримали два місяці утримання під вартою.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *