Главная / АГРОНОВИНИ / Нацбанк України вводить в обіг купюру номіналом 1000 гривень

Нацбанк України вводить в обіг купюру номіналом 1000 гривень

Голова Національного банку України Яків Смолій оголосив про зміни в номінальному ряді банкнот і монет, спрямовані на впорядкування грошового обігу гривні. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на delo.ua.

Національний банк України з 25 жовтня 2019 року вводить в обіг банкноту нового високого номіналу — 1000 гривень.

Про це повідомив глава Нацбанку Яків Смолій, передає прес-служба регулятора.

На новій купюрі буде зображений український вчений і громадський діяч Володимир Вернадський.

«Він обраний за видатний внесок в історію України як філософ, засновник цілої низки нових галузей науки — геохімії, біохімії, радіогеології. Він також є одним із засновників і першим президентом Української академії наук, створеної в 1918 році», — розповів під час прес- брифінгу, який відбувся в Національному банку, глава НБУ Яків Смолій.

На зворотному боці буде надруковано зображення будівлі Президії Національної академії наук України. За розміром і кольором банкнота номіналом 1000 гривень помітно відрізняється від банкнот інших номіналів, що допоможе населенню легко визначати номінал. Розмір нової банкноти складає 75х160 мм. Основний колір — блакитний.

«Нова банкнота поєднала в собі передові технології дизайну і захисту, — зазначив Яків Смолій. — По дизайну ця банкнота успадковує банкноти нового модернізованого покоління гривні — оновлені 20, 100 і 500 гривень».

Банкнота має як елементи захисту паперу, так і інноваційні поліграфічні елементи захисту:

 ● «віконна» захисна стрічка — частково введена в товщу паперу полімерна стрічка, має відповідний колір (пурпурний) і яскраво виражений комбінований оптико-змінний ефект. Стрічка містить цифрове зображення номіналу банкноти і тризубу — малого державного герба України. При зміні кута нахилу банкноти спостерігається кінематичний ефект — змінюється напрямок руху фонового зображення стрічки;

 ● оптично змінний елемент SPARK, що має кінематичний ефект. При зміні кута нахилу банкноти на ділянках зображення спостерігаються поступові переходи кольорів (від золотистого кольору до нефритовому).

Крім цього рішенням Нацбанку встановлено, що монети 1, 2 і 5 копійок перестануть бути платіжним засобом в Україні і будуть виведені з обігу з 1 жовтня 2019 року.

Також з обігу поступово буде виводитися монета номіналом 25 копійок, яка поки залишиться платіжним засобом.

В результаті — після завершення процесу вилучення дрібних монет і введення в обіг банкноти нового номіналу — номінальний ряд гривні скоротиться з 17 до 12 номіналів.

«Всього в ньому залишиться 6 номіналів монет і 6 номіналів банкнот. Так він стане більш впорядкованим, — заявив Яків Смолій. — Саме ряд з 11-13 номіналів є найбільш вживаним підходом для провідних країн в різних куточках світу».

Як відзначають в Національному банку, занадто велика різноманітність банкнот і монет призводить до плутанини в гаманцях і забирає зайвий час при здійсненні розрахунків.

«Завдяки оголошеним сьогодні змінам середня кількість монет на одного українця зменшиться майже вдвічі, а банкнот — майже на третину. Як наслідок, готівкові розрахунки і заощадження стануть простішими», — зазначив Яків Смолій.

Крім того, як відзначають в НБУ, враховуючи зростання рівня доходів і цін, українці вже практично не використовують монети дрібних номіналів, зате з’явилася потреба в банкноті найвищого номіналу, ніж 500 гривень.

Зокрема, монети 1, 2 і 5 копійок рідко використовуються в розрахунках за товари і послуги та майже не повертаються з обігу до банківської системи.

У той же час всі моделі, які центральні банки застосовують для визначення оптимального номінального ряду, свідчать, що пора вводити в обіг новий високий номінал банкнот.

Останній раз Національний банк вводив в обіг новий номінал 13 років тому — в 2006 році. Це була банкнота номіналом 500 гривень. Тоді середньомісячна заробітна плата становила близько 1000 гривень і розмінювалася двома банкнотами високого номіналу.

«З тих пір багато чого змінилося. Зросли доходи українців, середньомісячна заробітна плата в Україні за цей час виросла майже в десять разів. Зараз для отримання середньомісячної заробітної плати необхідно вже не менше 20 банкнот. Як наслідок, стало більше грошей в гаманцях — обсяг готівки в обігу виріс більш ніж в п’ять разів — до майже 380 млрд грн», — пояснив глава Нацбанку України.

Змінилася, за його словами, і структура банкнот в обігу. Зараз більше 55% з них за сумою доводиться на банкноти номіналом 500 гривень, і ще третина — на банкноти номіналом 200 гривень. З огляду на світовий досвід, таке наближення до 50% може свідчити про необхідність введення вищого номіналу.

«Тому необхідність введення в обіг банкноти нового високого номіналу назріла досить давно. Після появи в обігу банкноти номіналом 1000 гривень середньомісячна заробітна плата буде розмінюватися дев’ятьма банкнотами високого номіналу, і це буде набагато зручніше, ніж зараз», — підкреслив голова Національного банку України.

Ще однією перевагою введення банкноти номіналом в 1000 гривень і виведення з обороту трьох номіналів монет, в Нацбанку назвали скорочення витрат держави і учасників готівкового обігу на виготовлення, обробку, транспортування, зберігання банкнот і монет.

Зокрема, вартість виготовлення монет 1, 2 і 5 копійок значно перевищує їх номінальну вартість. Держава зможе економити більше 90 млн гривень на рік завдяки зменшенню витрат регулятора на їх виготовлення. До того ж установи торгівлі, громадського харчування, транспорт і банки також не витрачатимуть кошти на інкасацію та обробку монет.

Що стосується банкнот, то наявність банкноти номіналом 1000 гривень дасть можливість економити на транспортуванні і зберіганні банкнот.

З 1 жовтня 2019 року, коли монети 1, 2 і 5 копійок перестануть бути платіжним засобом в Україні, їх перестануть приймати при розрахунках готівкою за товари і послуги, а Національний банк почне вилучати ці монети з готівкового обігу.

У той же час громадяни зможуть без обмежень і безкоштовно обміняти ці монети на монети і банкноти інших номіналів протягом наступних трьох років:

● протягом першого року з дати вилучення їх з обігу — до 30 вересня 2020 року включно — у всіх відділеннях українських банків;

● протягом трьох років з дати вилучення їх з обігу — до 30 вересня 2022 року включно — в Національному банку та уповноважених банках (Ощадбанк, ПриватБанк, Райффайзен Банк Аваль).

Крім того, почнеться поступове вилучення з обігу монет номіналом 25 копійок. На відміну від 1, 2 і 5 копійок, 25 копійок поки залишаться в готівковому обігу — ними можна буде розплачуватися. Але ті монети, які будуть потрапляти в банки, повертатися назад в оборот не будуть, і таким чином поступово їх буде ставати все менше.

 Для полегшення розрахунків готівкою в Україні можуть також застосовуватися правила округлення загальних (в чеку) сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги) до сум, кратних 10 копійкам.

«Наша національна валюта — це те, з чим кожен з нас має справу кожен день. Не дивлячись на те, що безготівкові розрахунки стають дедалі популярнішими в Україні, готівкові досі залишаються найбільш важливим засобом платежу. Тому для нас особливо важливо, щоб гривня була високоякісною, захищеною і надійною, а розрахунки з нею — комфортними та зручними «, — підкреслив Яків Смолій під час прес-брифінгу.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Оставить комментарий

Ваш email нигде не будет показанОбязательные для заполнения поля помечены *

*

x

Check Also

Виноград випередив інші фрукти за темпами зростання цін

У січні виноград став лідером за темпами зростання цін на українському ринку свіжих фруктів. Від ...

David Montgomery Womens Jersey