Неврожай бобових в Індії: що буде з митами?

Низький урожай бобових в Індії, як очікується, призведе до зростання імпорту а також зниження (але не повного зняття) ввізних мит. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на канадське аграрне видання The Western Producer.

Так, генеральний директор канадської компанії-переробника бобових AGT Food and Ingredients Мурад Аль-Катіб вважає, що ввізні мита дають змогу уряду отримати кошти на підтримку сільського господарства, тож зняття мит очікувати не доводиться. Разом з тим він відзначає, що є ознаки того, що Індія знизить ввізні мита. І не лише на бобові. Наприклад, цибуля, яка зазвичай в Індії коштує майже $100 за тонну, зараз продається по $800. На Індію припадає 23% світового споживання цибулі.

Продовження сезону мусонів на місяць-два порівняно з середніми багаторічними строками призвело також до затримки сівби наступного врожаю на 3–4 тижні. Також щодо наступного сезону Мура даль-Катіб спрогнозував, що валовий збір пшениці зросте, а бобових — знизиться. В ситуації, коли населення країни становить 1,3 млрд і щороку зростає на 38 млн, а води в цілому бракує, і плюс до всього доходи середнього класу зростають, мрії уряду про самозабезпечення бобовими залишаються нездійсненними. Зокрема, на сьогодні потреба в імпорті становить 1 млн т на рік. «Відсутня навіть тенденція до підвищення ступеня самозабезпеченості Індії бобовими», — додає Мурад аль-Катіб.

Також він очікує вирішення проблеми нетарифних обмежень, зокрема, щодо карантинних бур’янів. Крім того, М. аль-Катіб розповів, що Туреччина через посуху має потребу в імпорті пшениці твердих сортів та бобових. Ще низка країн потребує імпорту пшениці високої якості, оскільки якість урожаю цього сезону виявилась нижчою за середню. Мурад аль-Катіб насамкінець додав, що перспективи ринку сільгосппродукції та продуктів залишаються хорошими, адже витрати середнього класу на продукти лише на азіатському континенті до 2030 р. досягнуть $33 трлн на рік.

 

Переклав Богдан Малиновський, [email protected]

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *