«Нічийні землі»: чому волинські фермери вже навесні можуть залишитися без полів

Земельна реформа, яка повинна впорядкувати та визначити законних власників та користувачів ділянок, викликала хвилю обурення серед фермерів. 

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на 12kanal.com.

Мова йде про невитребувані паї, якими господарники користувалися упродовж багатьох років. Тепер, згідно з законодавством, їх потрібно належно оформити для подальшого користування, а це потягнуло за собою цілу низку непорозумінь та паперової тяганини.

Процедура узаконення тривала, порозуміння в сільраді мало, а поля тим часом простоюють, бідкаються волинські фермери. Як діяти та куди йти за поміччю, аби не довелось згортати бізнес і йти з торбами по світу? 

Валентин Кузьмінчук — фермер із Литовежа Іваничівського району. Удвох із сином обробляє півтори сотні гектарів. От-от може позбутися третини своїх угідь. Йдеться про так звані невитребувані паї (це коли власники не заявляють про свої права на ці наділи). Такі нічийні землі орендар повинен узаконити і сплачувати за них податки. Валентин платити готовий, але, каже, грошей з нього не беруть.

«Я приходжу і хочу заплатити податки за ці паї. Але мене звідусіль виставляють. Кажуть, я не плачу податки, а я їх фізично не можу платити, ніхто не сприяє цьому», — ділиться фермер Валентин.

«Якщо ми подаємо списки на податок, то ти приходиш і кажеш: «От я обробляю в тої людини, дайте мені, будь ласка, я заплачу». Ми почали зараз заставляти всіх наших фермерів оформляти право власності», — пояснює начальник земельного відділу Литовезької сільської ради Богдан Кірпічов.

Це означає, що Валентинові треба покинути сіяти і жати, а почати шукати невідомих власників невитребуваних паїв. І замість них оформити всі належні документи.

«Після того, як дозвіл нададуть, треба звернутися в землевпорядну організацію, яка займається цим, розробити технічну документацію, тоді занести її в орган місцевого самоврядування, її затвердити, а тоді підписується договір з органом місцевого самоврядування», — розповідає Ірина Островська-Коц, головна спеціалістка сектору взаємодії зі ЗМІ та громадськістю ГУ Держгеокадастру у Волинській області.

Щоб оформити земельний пай, як того вимагає закон, знадобиться від кількох місяців до кількох років і вартує від 5 до 15 тисяч гривень. Власники паїв згодні залишити землю напризволяще, замість проходити ці кола пекла. За приблизними підрахунками, на Волині майже 40% с/г земель є невитребуваними. І віддати їх сільські ради мають право тим, хто виготовить документацію. У Литовезькій ОТГ прецеденти уже були. Місцеві депутати кажуть, до пуття й не зрозуміли, за що проголосували.

«Ця земля обробляється місцевим фермером, а вийшло так, що нам навіть не сказали, що вона обробляється», — каже депутатка Литовезької сільської ради Тетяна Кукоба.

Таких фермерів, як Валентин, у Литовезькій ОТГ з півтора десятка. І якщо вже завтра вони не візьмуться за узаконення полишених паїв, то сіяти навесні їм буде ніде.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *