Нідерландські вчені підвищуватимуть урожайність культур за рахунок збільшення ефективності фотосинтезу

Вчені з Вагенінгінського університету (Нідерланди) виявили, що рослини використовують не більше 0,5-1% доступного сонячного світла, а тому вони хочуть збільшити врожайність культур, підвищивши ефективність фотосинтезу.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на на www.wur.nl.

Дослідники виявили, що навіть окремі рослини одного виду відрізняються за ефективністю використання фотосинтезу – одні більш ефективно використовують сонячну енергію, ніж інші. Впливаючи на природні генетичні варіації, вченим вдалося поліпшити процес фотосинтезу.

Вчені замінили хлоропласт з однієї рослини на інший без зміни генетичного матеріалу хромосом. Завдяки цьому дослідники можуть порівнювати оригінальні рослини з рослинами, які мають «нові» хлоропласти.

Деякі з нових комбінацій дають рослини з поліпшеним зростанням, у порівнянні з вихідними комбінаціями.

«Це нове розуміння дає змогу селекціонерам створювати культури, що забезпечують більш високий урожай. Ми вважаємо, що зможемо виростити рослини, здатні використовувати до 1,5% доступного сонячного світла замість нинішніх 0,5%. Це величезне поліпшення», – зазначив професор генетики рослин Вагенінгінського університету Марк Артсен.

На сьогодні дослідники з Вагенінгена беруть участь у проєкті фотосинтезу ЄС, що вивчає генетичні зміни у проса, томатів і кукурудзи.

Також вчені вивчають процес, який називається нефотохімічним гасінням – коли при великій кількості сонячного світла, його частина не використовується для фотосинтезу, а випромінюється у вигляді тепла.

Вони хочуть з’ясувати, які гени відповідальні за цей процес і чи існують генетичні відмінності в цьому відношенні.

У перспективі вони планують навчитися знижувати нефотохімічне гасіння, не пошкоджуючи рослину.

 

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *