Нові зміни у сфері насінництва та прав на сорти – деталі

10 червня 2023 року набули чинності зміни до Закону України «Про насіння і садивний матеріал» та ЗУ «Про охорону прав на сорти рослин», що передбачені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення законодавства у сфері охорони прав на сорти рослин та насінництва і розсадництва у відповідність із положеннями законодавства Європейського Союзу» № 2763-IX, прийнятим Верховною Радою 16 листопада 2022 року (Законопроєкт 3680-Д).

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Насіннєву асоціацію України.

Насіннєва асоціація України неодноразово виступала на підтримку вказаних змін та долучалася до їх розробки. Як зазначала Сюзана Григоренко, виконавча директорка НАУ, ухвалений у 2022 році галузевий документ наближає Україну до стандартів Європейського Союзу.

«Загалом для сфери сортів та обігу насіння зміни, що набрали чинності з червня 2023 року, сприятимуть діджиталізації всіх процесів та оперативному розгляду документів, спрощенню. процедури експертизи, реєстрації сортів рослин та обігу насіння. Посилиться захист споживачів продукції від підробок. Зміни дають можливість розвивати свою справу, захищають права виробників та карають шахраїв за фальсифікат» – поділилась Сюзана Григоренко.

Суттєві зміни:

Фермери отримають швидший доступ до загальносвітових сортів-новинок зі США та ЄС. Тепер на основі інформації від заявника такі сорти будуть включатися до Реєстру без обов’язкових 2 років офіційних випробувань.

Передбачено швидкий доступ на ринок нових сортів овочів. За умови погодження зі сторони Мінагрополітики при поданні заявки на державну реєстрацію сорту, такі сорти овочів можуть поширюватися в Україні до прийняття рішення. Проте потрібно дотриматися ряду вимог, як от звітування, обов’язковий ділянковий (ґрунтовий) контроль, маркування тощо.

Доповнили понятійний апарат визначенням «фальсифіковане насіння». Відтепер таким вважатиметься насіння та/або садивний матеріал, якщо його маркують чужою торговельною маркою, або ж роблять схоже пакування на вже відомі бренди. Таким чином поширюють неправдиву інформацію щодо якостей такого посівного матеріалу.

Умисні дії з фальсифікованим насінням тепер підпадатимуть під штраф від однієї тисячі до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією.

Наразі триває активна розробка кількох десятків підзаконних актів, які мають визначити порядки виконання вказаних змін до законодавства та забезпечити їх виконання на користь споживачів, володільців прав на сорти рослин та виробників насіння.

Учасники галузі, виробники насіння, також сподіваються, що врешті реалізується норма про здійснення польового інспектування аудиторами з сертифікації (незалежними експертами), позаяк це і передбачено законом.

Більше деталей за посиланням.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *