Переробка соняшнику в Україні продовжує скорочуватись

Згідно з оцінками ІА «АПК-Інформ», у листопаді обсяг переробки соняшнику в Україні скорочується вже другий місяць поспіль, склавши близько 1 млн тонн (-11% до жовтня). При цьому якщо в жовтні скорочення відбулося на тлі невизначеності щодо подальшої роботи великих портів, то в листопаді – через постійні ліміти на електроенергію на підприємствах та масований ракетний обстріл критичної інфраструктури України в кінці вказаного місяця, що призвів майже до повного відключення електроенергії в країні та призупинки багатьох заводів.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на АПК-Інформ.

Очікується, що в грудні місячна переробка може стати ще меншою, ніж у листопаді, через повторні ракетні обстріли та простій у першій половині місяця майже 37% потужностей з переробки даної олійної (без заводів на тимчасово окупованих територіях).

Так, деякі великі підприємства в Україні є енергонезалежними, але проблема з електроенергією торкнулась і портів, що уповільнило вивантаження та перевалку, суттєво збільшивши черги з авто та залізничного транспорту в припортовій зоні.

Усього, за нашими попередніми даними, у вересні-листопаді сезону-2022/23 українськими заводами було перероблено близько 3,3 млн тонн соняшнику, що вже становить майже третину від нашої оцінки переробки олійної в поточному сезоні, яка поки що знаходиться на рівні 10,3 млн тонн (-11% до 2021/22 МР; за оптимістичним сценарієм).

«Враховуючи суттєве скорочення пропозиції соняшнику у 2022/23 МР та критичну ситуацію в енергетичному секторі, показник переробки за сезон може бути ще скорегованим. Але вже зараз можна сказати, що через високі темпи експорту олійної в другій половині сезону баланс попиту/пропозиції очікується більш напруженим», — зазначила аналітик ІА «АПК-Інформ» Світлана Киричок.

Також, додала вона, варто зазначити, що за 3 місяці 2022/23 МР (вересень-листопад) з України вже було експортовано майже 0,9 млн тонн соняшнику, що стало новим максимумом для вказаного періоду.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *