Любов Лисенко з Полтавщини вирощує корисних комах і запускає їх на поля за допомогою безпілотників. Її ідея допомогти аграріям та екології отримала нове дихання завдяки грантовій підтримці німецьких партнерів і програми «Курс на Незалежність». Про це пише propozitsiya.com з посиланням на допис на facebook сторінці Astarta-Kyiv.
Від медсестри до засновниці компанії
Любов виросла в невеликому селі, а після школи працювала медсестрою в онкодиспансері. Саме тоді вона замислилася про те, як зменшити використання хімікатів у сільському господарстві. У 2011 році жінка заснувала компанію «Біобаланс», яка вирощує корисних комах, таких як трихограми й габробракони, для боротьби зі шкідниками. «Я мріяла зробити щось корисне для екології. Хімічний вплив на людей і довкілля потрібно зменшувати», — розповідає Любов.
Безпілотники для точного розпилення
Спочатку комах розпилювали за допомогою старих аграрних літаків, але це було неефективно. Тому команда Любові розробила власний безпілотник. Першу модель вони запустили у 2020 році. «До 2023 року у нас було три літаки, які дозволили вижити як компанії і виконувати замовлення в умовах заборони на польоти малої агроавіації», — каже підприємиця.
Грант прискорив виробництво
У 2023 році Любов отримала грант у рамках конкурсу «Курс на Незалежність», організованого за підтримки Astarta-Kyiv і уряду Німеччини. Завдяки цьому компанія придбала 3D-принтер, який дозволив значно пришвидшити виробництво деталей для безпілотників. «Ми можемо виготовляти літаки швидше й ефективніше, а аграрії отримують надійний інструмент для захисту своїх полів», — додає вона. Поки в технічному цеху збирають літачки, у лабораторії готують комашиний «десант», який допомагає боротися зі шкідниками без використання інсектицидів. «Я шкодую лише про одне — мої літаки не можуть прогнати всіх шкідників з рідної землі», — ділиться Любов. Проєкт «Курс на Незалежність» організовано Astarta-Kyiv, благодійним фондом «Повір у себе» за фінансової підтримки Уряду Німеччини, Федерального Міністерства економічної співпраці та розвитку (BMZ) та німецького банку розвитку DEG.
Джерело: propozitsiya.com