У 2018 році рівненська фірма «Фрукти Полісся», яка на аукціоні купила право оренди 94 га землі поблизу села Омельне тоді Ківерцівського, а нині Луцького району на Волині, подала повідомлення про намір будувати систему поливу з насосною станцією і вирощувати лохину, а восени 2020 р. в Єдиному реєстрі з оцінки впливу на довкілля оприлюднили і звіт про плановану діяльність. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Центр журналістських розслідувань «Сила правди».
Управління екології, вивчивши документи, відмовило у видачі висновку про оцінку впливу на довкілля. Зокрема, фахівці зауважили, що підприємство занизило розрахунки води, що буде використовуватись для зрошення, не вказало характеристик свердловин і акумулятивної водойми, яку збирається будувати. Незважаючи на відсутність висновку з оцінки впливу на довкілля, фірма ще у 2020-му висадила лохину.
У реєстрі дозволів на спеціальне водокористування оприлюднено два документи, видані ТОВ «Фрукти Полісся». Згідно з першим, фірмі надали ліміти на використання 261 кубометра води на добу, або 47 тис. м3 на рік з однієї свердловини. У травні 2021-го цей дозвіл анулювали і видали новий. Підприємству встановили нові ліміти: 281 кубометр води на добу і 56 тис. м3 води на рік. Проте вже з двох свердловин.
Натомість, експерти громадської організації «Українська природоохоронна група» (м. Київ) ще у 2020 році надіслали в обласне управління екології зауваження до планованої діяльності. Особливу увагу екологів привернуло те, що в попередньому повідомленні про оцінку впливу на довкілля йшлося про одну свердловину для зрошення. Згідно з отриманим на той час дозволом на спеціальне водокористування, підприємству надали ліміт водозабору з цієї свердловини до 261 кубометра води на добу, або 47 тисяч кубів на рік. Та згодом «Фрукти Полісся» подали нове повідомлення про плановану діяльність, де йдеться вже про чотири свердловини. Екологів зацікавило, чи означатиме це, що води братимуть в чотири рази більше. Якщо таке станеться, то, на їхню думку, навколишні села можуть відчути серйозний дефіцит води.
Гідрогеолог Віталій Затенко каже, що оцінка впливу на довкілля для таких об’єктів обов’язкова, бо вони, фактично, користуються надрами. В управлінні екології кажуть, що наступного разу, коли підприємство звернеться по отримання висновку з оцінки впливу на довкілля, врахують ту ситуацію, що воно почало свою діяльність і без нього. А в Держекоінспекції зазначили, що перевіряти діяльність ТОВ «Фрукти Полісся» планували ще торік, але через карантин всі перевірки перенесли на 2021-й.
У ТОВ «Фрукти Полісся» 53% капіталу підприємства належить киянці Ользі Воловчук. Ще у 2017 році журналісти «Слідства. Інфо» дослідили, що це цивільна дружина і матір дітей тодішнього першого заступника голови Служби безпеки України, уродженця Рівненщини Павла Демчини. Посадовець оформляв на неї рухоме і нерухоме майно, щоб не відображати його у деклараціях.
Джерело: propozitsiya.com