За попередніми оцінками Українського клубу аграрного бізнесу, цього сезону очікуються наступні валові збори: пшениця ― 30,7 млн тонн, що на 23% вище показника минулого року та є рекордним показником за історію незалежності України; ячмінь ― 10,1 млн тонн, що на 33% вище показника минулого року; ріпак ― 2,6 млн тонн, що на 3% вище показника попереднього року; горох ― 529 тис. тонн, що на 10% вище показника минулого року.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на nrcu.gov.ua.
Що допомогло аграріям встановити рекорд розповідає президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.
Я думаю, що справа не в погоді, а в тому, що є концентрація на розвитку цієї галузі і позиція селян, які відстоюють свої права і можливості. Наші фермери досягли високих результатів завдяки тому, що застосовують сучасні технології, використовують новітні підходи. Я багато подорожував і можу сказати, що жодна країна не має такої історичної спадковості у сільському господарстві як наша. І в Канаді, і в Бразилії, якщо йдеться про сільське господарство, то там обов’язково серед фермерів є українці, які туди принесли якісь новації. Хоч трохи цього року нам допомогла і погода, адже минулоріч вона була жахливою.
Сьогодні дійсно треба застосовувати сучасні технології, мова навіть не про нові комбайни чи сівалки ― це цілий комплекс, який діджеталізується або програмується, щоб кожен крок, кожен квадратний метр на полі знаходився під контролем, зокрема відбувається живлення ґрунту, диверсифікована подача корисних речовин, контроль посіву. Я знаю, що раніше пшеницю сіяли 180-220 кг/га. Нині ж рахують не в кілограмах, а в мільйонах насінин, які треба покласти в землю. Також є процеси, які контролюють догляд, виконують поверхневе сканування тих вегетативних рослин, які починають сходити, щоб побачити бур’яни і зрозуміти як їх звідти забрати. Маленькому фермеру краще заходити в такі сегменти, де він заробить більше за агрохолдинг. Єдине, чого нам треба боятися ― не агрохолдингів, а монополій.
Чи вдасться зберегти врожай?
На жаль, «миші» в державних підприємствах з’їдають врожай. Минулого року ми побили рекорд, коли зникло понад 200 тисяч тонн зерна у Державній продовольчо-зернової компанії, в Аграрному фонді, Держрезерві. Тоді казали, що відбулося страшне нашестя гризунів, які з’їли врожай. Потім деякі експерти говорили, що якщо взяти гризунів із усього Європейського Союзу, то й їм би не вдалося з’їсти стільки зерна. Я жартував, що з півночі до нас один президент відправив усіх гризунів.
Елеваторів наразі у нас достатньо. Якби ми не продавали велику кількість зерна, то їх не вистачало б. Однак зерно весь час у русі, тому наповненість сховищ становить дві третини, якщо брати середній показник. Під час збирання врожаю є заповненість і на 100%, інколи виникає дефіцит, але тоді зерно перевозять на більшу відстань, за 5-10 кілометрів. Зараз триває будівництво елеваторів, але не вистачає коштів для цього. Нам не треба думати про те, як швидше зібрати і продати зерно, адже його ще треба залишити і переробити. З зерна можна зробити ще десятки видів продукції, щоб отримати у 5 разів більше прибутку.
Джерело: propozitsiya.com