Розслідування американської газети New York Times дійшло висновку, що урядовці, олігархи та мафія у країнах центральної та східної Європи наживаються, маніпулюючи багатомільярдною системою с/г субсидій ЄС.
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на ukrainian.voanews.com.
Виплати на підтримку с.-г. в країнах Євросоюзу є найбільшою окремою статтею витрат бюджету організації і сягають $65 мільярдів – 40% усіх витрат ЄС.
Євросоюз витрачає на річні субсидії своїм фермам втричі більше ніж США, і ці видатки зросли після вступу в ЄС нових країн на сході Європи, хоча система контролю, вважає газета, не удосконалювалась. NYT вважає, що Брюссель не наважуються реформувати цю систему, бо реформа може призвести до перегляду щедрих виплат з Брюсселя, в яких зацікавлені потужні політичні сили.
«Ось чому під час щорічного затвердження витрат на с.-г. у Брюсселі не зосереджуються на викоріненні корупції та покращенні контролю. Натомість законотворці схиляються до того, щоб віддати більше повноважень урядам окремих країн, хоча проти цього заперечують внутрішні аудитори», – стверджує газета.
Першим прикладом того, як с/г субсидії ЄС підтримують правління авторитарних популістів, NYT називає Угорщину. За даними NYT уряд Орбана з допомогою аукціонів перевів тисячі гектарів державних земель у власність родичів, спільників та друзів дитинства.
«Мало хто з керівників вдається до такого широкого і зухвалого використання системи субсидій як Орбан в Угорщині. На мітингах він використовує фальшиві твердження, що Брюссель хоче забрати допомогу у фермерів, щоб виділяти кошти на підтримку іммігрантів», – розповідає газета.
У Чехії одним з найбільших реципієнтів європейських с/г субсидій виявився прем’єр-міністр мільярдер Андрій Бабіш. NYT підрахувала, що за 2018 рік с/г компанії Бабіша отримали європейських субсидій на загальну суму принаймні $42 мільйони.
У Болгарії, пише NYT, субсидії стали джерелом підтримки фермерської еліти.
«Болгарська Академія наук виявила, що 75% головних с/г субсидій ЄС опиняються в руках близько сотні юридичних осіб. Цієї весни в країні були здійснені обшуки, які виявили корупційні зв’язки між урядовцями та підприємцями у с.-г.», – читаємо в газеті.
«Окремі уряди оприлюднюють дані про отримувачів субсидій, але найбільші реципієнти ховаються за заплутаними схемами власності. І хоча фермерам виділяють субсидії частково у залежності від того, скільки землі вони обробляють, інформація про власність перебуває у таємниці, що заважає простежувати захоплення земель та корупцію», – розповідає NYT, підкреслюючи, що в ЄС відмовилися надати доступ до головної бази даних.
Джерело: propozitsiya.com