Швидкі зміни погодних умов вимагають від фермерів постійної пильності

Сергій Різниченко

«Попередні підсумки сезону-2021 підтверджують, що треба постійно дотримуватися ротації польових культур та переліку гібридів», — заявив керівник з розвитку агрономії та технологій Corteva Agriscience Сергій Різниченко. 

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на прес-реліз компанії.

«Минулого року в Україні була тепла зима без снігу, пилові бурі навесні, дуже мала кількість вологи. Цьогоріч майже навпаки: довга зима, затяжна холодна весна, тепле та багате вологою літо. Через низькі температури на початку вегетаційного періоду багато фермерів посіяли пізно, а ті, хто зміг вчасно все зробити, довго чекали сходів, і посіяні культури розвивалися дуже повільно. Ніби нічого спільного? Так лише здається — все свідчить про те, що тривають зміни клімату. Погода перестає бути передбачуваною, кожен сезон, ба навіть місяць, несе свої сюрпризи. І не завжди приємні», — продовжує Сергій Різниченко. 

Порівнюючи з 2020 роком, можна сказати, що цьогоріч вологи цілком вистачало — в деяких місцях кількість опадів була вдвічі-втричі більшою за норму. В деяких районах Полтавщини та Чернігівщини опадів було менше, ніж звичайно, але таких посух, як у 2020 році, коли подекуди на кукурудзі не зав’язалися качани, не було. Проте вологі і весна, і літо призвели до того, що врожай соняшнику в частини фермерів буде гірший, ніж вони розраховували. Ця культура посухостійка, і на ранньому етапі повинна сформувати потужну кореневу систему, щоб брати воду з нижніх шарів ґрунту, і не розрахована на дощі, які до того ж активно промивали легкодоступний азот, через що насіння не завжди наливалося, як слід. 

Хороші умови зволоження також призвели до активного розвитку хвороб на соняшнику, тож вимоги до фунгіцидного захисту, як і взагалі до засобів захисту, були високими. Ті фермери, які не пошкодували грошей на кількаразове використання фунгіцидів, призначених для комплексної боротьби з хворобами соняшнику, отримали очікувано високий результат урожаю. 

Цієї осені Україна затримується зі жнивами польових культур. Зазвичай на початку третьої декади вересня соняшник на 70% уже зібраний, а зараз в коморах ледь третя частина, хоча вже час починати збиральну кампанію по кукурудзі. Ще тиждень тому поля були зелені, а з настанням холодів та припиненням вегетації стрімко жовтішають, і фермери починають поспіхом збирати врожай, поки не почав осипатися чи втрачати якість. Хоча якщо кінець вересня-жовтень не будуть надміру дощовими, прогнози на гарний врожай цілком реальні. 
В таких умовах фермерам доводиться підлаштовуватися під погоду, яка постійно змінюється.

«Щоб диверсифікувати ризики, варто робити асортимент культур максимально гнучким: краще за все мати на полях «конвеєр» гібридів з різними строками дозрівання або уникати, наприклад, кукурудзи з надто великим або малим ФАО, які виходять для за межі рекомендованих для зони», — говорить С. Різниченко. 

«Наприклад, гібриди P9234, P9610 бренду Pioneer® виправдають сподівання у більшості зон Північного Степу та Лісостепу, тоді як для Полісся варто обирати гібриди краще адаптовані до ґрунтів та погодних режимів цієї зони, наприклад P7043, P8521», — додав він. 

Щоб уникнути хвороб рослин, які можуть стрімко вразити все поле, як це подекуди траплялося з фермерами цьогоріч, треба ретельно підбирати системи захисту, використовуючи інноваційні препарати у відповідності до рекомендацій виробників та вчасно планувати свої дії.

А щоб помітити хворобу вчасно і при цьому не обходити ногами кожен день поля, треба використовувати сучасні цифрові технології, які допоможуть отримувати якнайповнішу інформацію про посіви — супутниковий моніторинг полів, дрони. Використовуючи різноманіття передових гібридів та інноваційних засобів захисту, новітні технології та пильно спостерігаючи за посівами, фермер отримує можливість мати якнайкращий урожай.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *