Після запуску ринку землі українські фермери зіткнуться із дефіцитом оборотних коштів й опиняться у нерівних умовах із великими агрохолдингами й іноземними компаніями, що мають практично необмежений доступ до дешевих кредитів. Як цією можливістю скористаються банки?
Про це пише propozitsiya.com з посиланням на НВ Бізнес.
Згідно з прийнятим уночі законом про ринок землі, банки не можуть безпосередньо купувати земельні ділянки. Власниками землі вони зможуть стати, якщо ділянка дісталася їм як заставне майно, тобто під взятий у банку кредит. Закон зобов’язує банки, які отримали таким чином землю, продати її протягом двох років на торгах.
Опитані НВ Бізнес банкіри стверджують, що готують нові продукти для українських фермерів напередодні запуску ринку землі.
Як повідомили НВ Бізнес у ПриватБанку, кредитна програма вже в роботі.
«Відкриття ринку землі за нашими очікуваннями стимулюватиме попит на кредити. Ми однозначно пропонуватимемо такий кредит, — сказав член правління ПриватБанку з питань корпоративного бізнесу Олег Сергєєв. — Створюється робоча група, яка готує продукт — кредит на купівлю землі. Але параметри, умови й інше можна буде обговорювати після прийняття законодавства щодо цього питання».
Як розповів НВ Бізнес голова правління ОТП Банку Тамаш Хак-Ковач, на початковому етапі введення ринку землі матиме негативний ефект для агробізнесу — компаніям доведеться виділяти гроші зі свого капіталу на купівлю землі. «Якщо вони обробляють землю, і до них приходить пайовик із пропозицію продати землю, звичайно, вони не захочуть її втратити», — пояснив банкір.
Непряме підтвердження, що аграрії готуються до додаткових витрат на викуп паїв, за словами Хак-Ковача, це плановане падіння продажів сільгосптехніки: дилери очікують, що гроші фермерів підуть на купівлю землі.
«Але з погляду банків — це дуже хороша можливість. З’явиться окремий продукт — кредит на викуп землі. Коли ми спілкуємось із клієнтами, то вони кажуть, що близько 15% пайовиків хочуть продати свою землю. В Україні 7−6 мільйонів пайовиків, — це потенційно серйозний ринок», — розповідає банкір.
За словами директора департаменту корпоративного банкінгу Укргазбанку Олександра Існюка, розуміючи, що 1 га землі коштуватиме не менше $2 тис./га, навіть угода з купівлі 10 тис. га — це мінімум $20 млн, що вимагатиме значних інвестицій у власну участь щодо угоди й обслуговування великого кредиту. «На цьому ринку банки не конкуруватимуть. Як мінімум на початку простору вистачить усім», — очікує банкір.
Потенційно, якщо прийняти озвучені вище цифри, то загальна вартість сільгоспземлі, виставленої пайовиками на продаж, може скласти близько $3,6 млрд.
Джерело: propozitsiya.com