Страйк польських перевізників ускладнив експорт заморожених ягід з України

Вирощування ягід – динамічний і дуже перспективний для українського сільського господарства напрямок, як з точки зору забезпечення населення харчовими продуктами, так і для отримання валютної виручки за продукцію з високою доданою вартістю.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на delo.

За підсумками п’яти сезонів (2018-2022 рр) Україна стала найбільш швидкозростаючим експортером ягід в світі, зазначив економіст інвестдепартаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак під час виступу в Нідерландах.

Драйвером росту експортних відвантажень стала переважно заморожена малина, однак останнім часом до неї додалась заморожена лохина.

Важливо, що домінуючим ринком збуту замороженої української ягоди є Європейський Союз, в 2022 році його частка в експорті склала 98% або $188 млн.

Польща є найбільшими в світі експортером замороженої малини і тримається в топ-3 по експорту замороженої дикорослої чорниці, зазначає Андрій Ярмак. Це можливо лише тому, що країна скуповує українські заморожені ягоди, після чого перепаковує і реекспортує їх в треті країни як свою продукцію.

«Польща щорічно імпортує українську ягоду майже на $100 млн для подальшої переробки, тобто Україна фактично віддає полякам ці кошти за сортування. Лінія оптичного сортування ягоди коштує €200-250 тис., тобто ми щорічно «даруємо» полякам 500 таких ліній, які могли б встановити наші підприємці».

Однак Польща вже більше місяця не є надійною країною для експорту як продукції ягідництва, так і всіх інших товарів з України, що перевозяться автомобільним транспортом. Через страйк польських перевізників на території країни застрягло майже 3,5 тис. українських фур.

Координатор проєкту EastFruit Weekly Олександр Хорев пояснює, що Словаччина й Румунія на сьогодні є альтернативними напрямками для транзиту заморожених ягід. Однак логістика за цими маршрутами дорожча в порівнянні з Польщею на EUR1000-1500 за кожну фуру.

До того ж, об’їзд через Румунію, Угорщину чи Словаччину не відкриває можливість заїжджати в Польщу, наголошує президент Української плодоовочевої асоціації (УПОА) Тарас Баштанник. Це дуже важливо, оскільки на Польщу припадає половина експорту української замороженої ягоди, яку вони часто дороблюють і експортують в треті країни як власний продукт.

«Поляки розібралися, що їх кордон об’їжджають. Тому навіть якщо ви заїдете в Польщу з Словаччини, а не з України, вас все рівно зобов’яжуть проходити всі митні процедури, необхідні для ввезення української продукції. Тому я б не сказав, що об’їзд Польщі глобально вирішує питання проблем на кордонах».

Крім того, альтернативні варіанти експорту заморожених ягід залізницею в контейнерах не працюють, вважає президент асоціації. За 11 років його роботи в плодоовочевому бізнесі такі проекти ніхто ще не втілював на практиці через відсутність можливості підключати до електроенергії контейнер на залізничній платформі, для підтримання сталого температурного режиму зберігання свіжих або заморожених ягід.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *