Світовий ринок яблук суттєво змінюється

В цьому році Росія втратить статус найбільшого у світі імпортера яблук. Такий прогноз озвучив експерт інвестиційного відділу FAO Андрій Ярмак 28 липня в ході онлайн-конференції, присвяченої світовому ринку яблук, пише propozitsiya.com.

Він уточнив, що імпорт яблук до РФ, який останнім часом становив 650–850 тис. т щорічно, знизиться вже другий рік поспіль. Та й у довгостроковій перспективі, додає Андрій Ярмак, імпорт яблук до Росії знижуватиметься, переважно завдяки імпортозаміщенню. Хоча цього року несприятливі погодні фактори повністю звели нанівець зусилля з імпортозаміщення: валовий збір яблук у наших північно-східних сусідів буде ще меншим, ніж торік.

50–60% імпорту яблук до Росії здійснюється останніми роками з Сербії та Молдови: країни опинились у вигідній ситуації, оскільки не входять до ЄС, проти якого діють російські контрсанкції в вигляді ембарго на імпорт плодоовочевої продукції. Експорт яблук з цих країн за останні 5 років збільшується на 16% у середньому за рік, і понад 80% цього обсягу припадає на Росію. Зокрема, цього року Сербія та Молдова експортують, як очікується, по 215 тис. т яблук кожна. При цьому окрім Росії сербські яблука успішно закріпилися на ринках Близького Сходу, Великобританії, а зараз починають експортуватися до Китаю та Індії.

Цікаво, що тенденція імпортозаміщення спостерігається в глобальному масштабі. Як розповів А. Ярмак, за останні 5 років світове виробництво яблук зростало в середньому на 1% щорічно і повинно досягти цього року 75 млн т, а експорт основними країнами-експортерами знижується щорічно на 3,8% і очікується цього року на рівні 8 млн т. 

Зокрема, в Китаї за останню п’ятирічку виробництво яблук зростало в середньому на 2,2% щороку, США — на 4,4%, Сербії, Молдові та Україні — на 5,1%, тоді як у ЄС — знижується на 3,8%, а в Південній півкулі (Чилі, Аргентина, Тасманія, Нова Зеландія, ПАР) зменшується на 1,7%. 

Під час епідемії коронавірусу споживання яблук в цілому зросло. Але, як пояснив А. Ярмак, воно мало місце в тих країнах, котрі є крупними виробниками яблук. Натомість там, де яблука — екзотика або ж значна частина споживання припадала на туристів, споживання знизилося.

 

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *