Обсяг гречки для переробки в 2019/20 МР очікується на рівні 140 тис. т. Про це заявили в Інституті сільського господарства Північного Сходу НААН України, пише propozitsiya.com.
Таким чином, більшість гречки на українському ринку матиме імпортне походження, адже в Україні обсяги валового збору, за прогнозами вищезгаданого інституту, складуть 60 тис. т за посівної площі не більше 50 тис. га і врожайності 1,2 т/га. Як пояснили фахівці інституту, з початку нинішнього року в Україну імпортується щомісяця 3–4 тис. т круп (без рису), переважно з Казахстану. При цьому Казахстан надлишкової гречки не вирощує: через цю країну, як пояснили в Інституті сільського господарства Північного Сходу, здійснюється реекспорт гречки з Алтаю, де вона на 20–30% дешевша, ніж в Україні.
Через подібний демпінг українські виробники не можуть збути свою продукцію. Так, одне з господарств Сумського району, яке торік вирощувало кількасот гектарів гречки, станом на початок червня мало 700 т перехідних залишків, купити які погоджувалися лише по 5600 грн/т — дешевше, ніж пшеницю. При цьому, за підрахунками інституту, навіть за порівняно високої врожайності — 16–18 ц/га — собівартість гречки становить 10 тис. грн./т, тобто ця культура в нинішніх умовах буде збитковою для виробників. «Щоб гречка не була збитковою, потрібно, щоб ціна зросла мінімум удвічі», — вважають в інституті.
Тому якщо ще торік у Сумському районі гречку вирощувало кілька господарств, то цього року — лише дослідне господарство Інституту сільського господарства Північного Сходу, оскільки воно займається вирощуванням насіннєвого матеріалу. Однак, попри скорочення посівних площ і валового збору, надходження гречки на ринок навіть зростуть завдяки дешевому імпорту.
До того ж споживання гречки на душу населення продовжує знижуватись. «Якщо колись воно складало 8 кг на душу населення в рік, що на рівні рекомендованої норми, то нещодавно знизилося до 4 кг, а зараз — до 2 кг», — відзначають в Інституті сільського господарства Північного Сходу. При цьому споживання бобових збільшується і вже майже зрівнялося з обсягами споживання гречки.
Богдан Малиновський, [email protected]
Джерело: propozitsiya.com