За даними цінового моніторингу, який проводиться щотижня аналітиками EastFruit в шести країнах світу, ціни на яблуко в Україні станом на початок квітня 2019 року вже опустилися нижче рівня, зафіксованого під час збирання яблука в вересні – жовтні 2018 року, що є дуже нетиповою ситуацією для країни. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на EastFruit.
«Українські садівники зараз продають десертне яблуко в середньому на 4% дешевше, ніж під час прибирання. І це після шести місяців зберігання в дорогих сучасних сховищах. Крім того, на зберігання яблука було витрачено чимало коштів: електроенергія, робоча сила, тара, відсотки по кредиту і втрати фізичної ваги яблука внаслідок природного убутку вологи з плодів», – говорить економіст інвестиційного департаменту Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) Андрій Ярмак.
«Про те, що такий сценарій ціноутворення на яблуко можливий ми попереджали уже понад півтора року тому. Тоді ж ми рекомендували садівникам України активніше інвестувати кошти в підвищення якості яблука і терміново зайнятися пошуком ринків збуту яблука в країнах Південно-Східної Азії та Близького Сходу. З тих пір ми провели вже чотири масштабних і дуже успішних торгових місії в ці регіони. Це, в свою чергу, дозволило різко наростити експорт якісного яблука, але зростання експорту не змогло перекрити надлишку продукції на ринку, так як. в Україні як і раніше вирощується занадто багато сортів яблука, які можна продати тільки на ринок однієї країни – РФ», – нарікає експерт.
При цьому оптові ціни на яблуко, за даними EastFruit, продовжують знижуватися в перший тиждень квітня. Цікаво відзначити, що навіть на ринку Росії яблуко минулого тижня переважно дешевшало. Для учасників ринку не секрет, що українське яблуко як і раніше проникає на ринок Росії, і поставляється воно переважно через Білорусь, а також деякі інші країни, проти яких Росія не ввела так звані «антісанкціі».
Серед сортів найбільше падіння цін з моменту початку збирання продемонстрували “Айдаред”, “Джонаголд” і “Гренні Сміт” – в середньому на 10-17%. А ось яблуко сорту “Гала” подорожчало в середньому майже на 20% в порівнянні з моментом початку збирання, так як цей сорт яблук користувався найбільшим експортним попитом. Ціни на яблука сорту “Голден Делішез” залишилися без змін. Це сорт яблука також непогано експортувався в поточному сезоні, що допомагало підтримувати ціни на досить високому рівні.
Джерело: propozitsiya.com