Площа гречки в Україні за останні двадцять років зменшилася в 20 разів – з 570 тис. га в 2000 р. до 60 тис. га в цьому році. Про це розповів виконавчий директор Міжнародної асоціації гречки Сергій Громовий. Про це пише propozitsiya.com з посиланням на УкрАгроКонсалт.
Тенденція до скорочення посівів тільки посилюється. Тільки за останні роки гречки почали сіяти в три рази менше. Ще в 2017 р. вітчизняні аграрії відвели під культуру 180 тис. га, а вже в наступному році – 100 тис. га.
«На це впливає цілий комплекс причин. Найголовніша – відсутність державної політики щодо підтримки виробництва нішевих культур, – вважає Громовий. – Не тільки такої традиційної культури як гречка, а й інших – проса, гарбуза, льону, конопель, жита».
Також експерт говорить про низьку ефективність вирощування гречки. За оренду гектара землі фермер повинен заплатити 3000 грн. Якщо сюди додати витрати на насіння, проведення агротехнологічних заходів, то мінімальна собівартість перетне позначку 6000 грн/т.
В даний час 60% гречки на українських прилавках – російського виробництва. Вона потрапляє в Україну через Казахстан та маркується як казахська.
«Вся гречка, яка продається в супермаркетах на вагу, не є українською. Ми споживаємо російську крупу, яка не відповідає ГСТУ навіть за механічними показниками. Вона не має властивого гречці запаху, містить подрібнені частинки, домішки та занадто пересмажена, а отже втратила смакові і поживні цінності», – говорить експерт.
Російська гречка дешева, і це ще більше обмежує українських виробників. Такі цінники на імпортний продукт обумовлені більш низькою собівартістю.
«Витрати на вирощування гречки в Російській Федерації невисокі – на рівні 3000 грн/т. Переважно вона має походження з Алтайського краю. Там постійно розорюються нові території та засаджуються гречкою як санітарною культурою», – каже фахівець.
У той же час, поки держава не наважується ввести санкції на імпорт дешевої неякісної російської крупи, культура виробництва гречки в Україні зникає, констатує експерт.
Споживання гречки також падає. За останні роки воно скоротилося вдвічі та зараз становить 3,5 кг на душу населення в рік. Для порівняння, найбільший рівень споживання в Латвії – більше 7 кг на людину.
Джерело: propozitsiya.com