В українських картоплярів серйозні проблеми

У першому півріччі 2023 року, попри російську агресію, українські фермери зуміли оновити рекорд експорту картоплі. Здавалося б, це чергова перемога, але ні. Швидше навіть навпаки – це індикатор серйозних проблем для стійкості цієї галузі.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на EastFruit.

Експорт товарної картоплі з України за перше півріччя 2023 року склав 19,8 тис. тонн – абсолютний рекорд. Востаннє понад 10 тис. тонн картоплі за перше півріччя Україна експортувала 10 років тому, тобто 2013 року, коли експорт становив 14,7 тис. тонн.

Крім того, експорт картоплі за перші шість місяців 2023 року виявився у 2,3 раза вищим від минулорічного за такий самий період і в 3,8 раза вищим, ніж у середньому за останні п’ять років.

Низькі ціни та погана якість

Оптова ціна картоплі наприкінці березня 2023 року 16 центів США за кг. Для будь-якого фермера, який коли-небудь вирощував картоплю, очевидно, що вона не може перекрити витрат на її вирощування і навіть витрат на якісний посівний матеріал.

Друга погана новина – 91% рекордного обсягу експорту картоплі з України припав на одну країну – Молдову. Причина – низька якість.

«На жаль, в Україні більшість виробників картоплі не бачать різниці між сировиною і готовою продукцією. При цьому ті, хто інвестує в доопрацювання картоплі, нерідко виявляють, що вона має після доопрацювання навіть гірший вигляд, ніж до неї. А отже, починати потрібно з повного оновлення підходів до вирощування, як це дуже яскраво показував на особистому прикладі на одній з наших конференцій Томас Карпентер, картопляр з Ірландії. На жаль, реакція галузі на зауваження щодо якості продукції зазвичай є абсолютно неконструктивною, і це призводить до того, що багато років поспіль виробники продовжують наступати на граблі низької якості, що робить українську картоплю «невиїзною». А в умовах відсутності можливості експорту, ціни опускаються нижче за собівартість», – говорить Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої й сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

Як приклад більш позитивних підходів він наводить виробників яблука, які мали ті ж самі проблеми в момент втрати доступу до ринку РФ. Однак вони змогли швидше перебудуватися, хоч у цій галузі виробничі цикли тривають набагато довше, ніж у картоплі. Як наслідок, Україна, яка раніше продавала яблуко тільки в одну сусідню країну, експортує його тепер по всьому світу, навіть у такі віддалені країни, як Сінгапур і Малайзія.

На думку Андрія Ярмака, будь-який проєкт із вирощування картоплі в Україні, який від початку не планує експортувати хоча б 20% своєї продукції, буде приречений на збитки.

Джерело: propozitsiya.com

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *